Merkel, Chirac ile Orta Doğu'yu görüştü

Merkel, Chirac ile Orta Doğu'yu görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Orta Doğu'daki gelişmelerle ilgili, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Merkel, Chirac ile Orta Doğu'yu görüştü
16px
24px
01.08.2006 12:06Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Federal Basın Dairesinden yapılan açıklamada, Merkel ve Chirac'ın, her iki tarafta da masum insanların hayatını kaybetmelerinden duydukları üzüntüyü ve bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini dile getirdikleri belirtildi.

BM Güvenlik Konseyinin bunun için gerekli olan şartları yerine getirmesi gereğine dikkat çeken liderler, İsrail ile Lübnan arasında siyasi bir anlaşma hazırlanması ve 1559 sayılı BM kararının hayata geçirilmesi gerektiğini kaydettiler.

Söz konusu karar, tüm yabancı güçlerin Lübnan'dan çekilmesini ve bu ülkedeki milislerin silahsızlandırılmalarını öngörüyor. Öte yandan, Alman Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle, Berliner Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Merkel'in Orta Doğu'ya Alman askeri gönderilmemesi konusunda kesin tavır alması gerektiğini söyledi.

Westerwelle, bölgeye Alman askeri gönderilmemesinin Federal Almanya Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana uygulanan bir karar olduğunu ve bu durumun bozulmaması gerektiğini kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde