Beslenmek için yola yaklaşıyorlar, kazaya yol açıyorlar

Beslenmek için yola yaklaşıyorlar, kazaya yol açıyorlar

Datça Belediyesi Datça-Marmaris Karayolu'nda bayramda artan trafik yoğunluğu ile birlikte karayolunda bulunan yaban eşeklerinin trafik kazalarına neden olabileceği konusunda uyarı yaptı. Bazı sosyal medya hesaplarından ise eşeklerin susuzluktan ve açlıktan öldüğü iddia edilerek eşeklere su ve yiyecek verilmesi çağrısı yapıldı.

Beslenmek için yola yaklaşıyorlar, kazaya yol açıyorlar
16px
24px
17.06.2024 21:30
ABONE OLgoogle

KENAN GÜRBÜZ / ÖZEL HABER

Datça Belediyesi, Datça-Marmaris Karayolu'nda artan trafik yoğunluğu ile birlikte, özellikle bayram süresince sürücülere karayolunda bulunan yaban eşeklerinin trafik kazalarına neden olabileceği uyarısında bulundu. 

Datça Belediyesinin sosyal medya hesaplarından Kurban Bayramında yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi: “Datça-Marmaris Karayolu'nda özellikle bayram süresince ve sonrasında artacak trafik yoğunluğunda dikkatli olmanız gereken önemli bir konuya dikkat çekmek istiyoruz. Karayolunda çok sayıda yaban eşeği bulunmaktadır. Bu eşekler, doğada kendi kendine üreyen ve evcillik özelliklerini kaybetmiş hayvanlardır.

“EŞEKLERİ YOL KENARLARINA İNSANLAR ÇEKİYOR”

Ne yazık ki, vatandaşlarımızın karpuz, kavun, meyve, sebze, hatta bisküvi gibi yiyecekler vererek beslemeye çalışması bu eşeklerin yol kenarlarına çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, yol güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Aslında, bu hayvanların doğada yeterli miktarda su ve yiyecek kaynakları mevcuttur. Datça-Marmaris arasındaki bölge, çok sayıda endemik bitki türü barındıran özel bir çevre koruma bölgesidir ve yaban hayvanları için yeterli besin kaynağı sağlamaktadır”

YİYECEK VE SU VERMEYİN UYARISI

Belediyenin açıklamasında, vatandaşlardan yaban eşeklerine yiyecek ve su vermemeleri istenerek, şunlara yer verildi:

“Özellikle bayram süresince ve sonrasında karayolunda seyahat ederken dikkatli araç kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Gece saatlerinde eşekler görünmediği için özellikle gece sürüşlerinde ekstra dikkatli olunması gerekmektedir.
Geçen yıl bu konuyla ilgili bir bilgilendirme videosu paylaşmıştık. Lütfen bu bilgileri dikkate alarak, hem kendi güvenliğinizi hem de yaban hayvanlarının doğal yaşamlarını koruyalım”

EŞEKLERİ NEDEN BESLEMEYELİM…

Belediye tarafından daha önce yapılan paylaşımda ise şu ifadelere yer verilmişti:

“Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzce Datça-Marmaris karayolu üzerinde yaban eşekleri ile ilgili inceleme çalışması gerçekleştirildi. Çalışma sırasında yaban eşeklerinin doğadaki yaşam alanları, su ve besin kaynakları kayıt altına alındı. 
Datça-Marmaris karayoluna yakın Gökova ve Hisarönü Körfezlerine bakan 30’dan fazla koy ve ormanlık alanlarda yaşamlarını sürdüren 100’den fazla yaban eşeği olduğu bilinmektedir. 

Karayolu kenarına bırakılan yiyecek ve sular sebebiyle trafik kazalarına sebep olan bu eşekleri neden beslemeyin dediğimizi bu çalışma ile sizlere aktarmak istedik. 
Son günlerde bazı hayvansever dernekleri ve federasyonlarına ait olduğu düşünülen sosyal medya hesaplarında bu eşeklerin aç ve susuz kaldıkları, yoldan geçenlerin onları mutlaka beslemesi ve su vermesi gerektiği ile ilgili yanıltıcı paylaşımlar hem eşeklerin hem de trafikteki vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atmaktadır. 
Görüntülerde de göreceğiniz üzere doğada onlar için yeterince yiyecek ve su kaynağı var. O yüzden tekrarlıyoruz. YABAN EŞEKLERİNİ BESLEMEYELİM”

Bu arada, bazı sosyal medya kullanıcılarının ise Datça Belediyesi’nin çağrısına rağmen, sosyal medyadan yaban eşeklerine su ve yiyecek verilmesi çağrısında bulunmaya devam etti. 

YARALI EŞEĞE JANDARMA SAHİP ÇIKMIŞTI

Datça-Marmaris karayolunda eşeklerin karıştığı çok sayıda trafik kazası yaşanıyor. Datça İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı devriye ekipleri geçtiğimiz yıllarda Balıkaşıran Mevkii’nde yol kenarında yaralı bir şekilde yerde yatan sahipsiz bir eşek görerek yardımına koşmuştu.

Karayolunda bir aracın çarptığı tahmin edilen ve ayaklarının kırıldığı belirlenen eşeğin ilk tedavisini Jandarma ekipleri yapmış,  Jandarma ekipleri, uzun zamandır yaralı halde orada bulunan ve susuzluktan ölmek üzere olan eşeğin ayaklarını bezle sarıp, su verdi. Eşeğin ilk tedavisini yaparak Datça Belediye ekiplerine haber vermişti.
Yol kenarındaki yaralı eşek belediye ekipleri tarafından bulunduğu yerden alınıp Datça Hayvan Barınağına götürülmüştü.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde