Türk bankaları bölgenin yıldızı

Türk bankaları bölgenin yıldızı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, global bankacılık sistemi içinde Türk bankalarının kredi notlarının "olumlu" görünüm sergilediğini belirtti.

Türk bankaları bölgenin yıldızı
16px
24px
15.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin yer aldığı Gelişen Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde 17 Türk bankasının olumlu kredi notu görünümüyle bölge ortalamasını yükselttiğini vurguladı. Global Bankacılık Sisteminin Kredi Notu Trendleri başlıklı bir raporla dünya bankalarının 2006 Ocak-Haziran dönemindeki durumunu değerlendiren Fitch, Türkiye’nin de yer aldığı bölgede bankaların kredi notlarının görünümlerinin büyük çoğunlukla olumlu olduğunu kaydetti. Raporda, bu bölgedeki 25 bankanın kredi notunun görünümünün olumlu olduğu ve tek bir olumsuz görünüm bulunmadığı hatırlatıldı. Fitch, bölgede olumlu görünüm taşıyan 25 bankadan 17'sinin Türk bankası olduğunu belirtti. Kredi notundaki olumlu görünüm, belli şartlar oluştuğunda notun bir derece yükseleceği anlamına geliyor. Fitch, Türkiye'den başka Basra Körfezi’ndeki emirliklerde bulunan bankaların ve bazı Lübnan bankalarının da olumlu görünüm taşıdığını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde