Telecom Italia Avea'dan çekilecek

Telecom Italia Avea'dan çekilecek

TELEKOM ITALİA, AVEA'DAKİ YÜZDE 40 HİSSENİ DEVREDİP, TÜRKİYE'DEN ÇEKİLİYOR.

Telecom Italia Avea'dan çekilecek
16px
24px
27.03.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Aria markasıyla Türkiye pazarına giren Telecom Italia'nın Türk Telekom'un hisse devrinden sonra oluşturulan ortaklık yapısında yaşanan sorunlar nedeniyle çekilme kararı aldığı öğrenildi.

Telecom Italia, Avea'daki yüzde 40 hissesini Oger Telekom'a devredecek. Telecom İtalia, bu hisseler karşılığında Oger'den 500 milyon dolar alacak. Ayrıca şirketin Oger Telecom'da bulunan yüzde 13'lük hissesinden kaynaklanan borcu silinecek.
Telecom Italia, geçmişte de Aria - Aycell birleşmesi sonucu tahkim davasından vazgeçmişti. Özelleştirme ihalesi öncesi Telecom Italia CEO'su Marco Tronchetti Provera, "Türk Telekom ihalesini kazanamazsak, Avea'dan çekiliriz" açıklamasında bulunmuştu. Daha sonra ihaleyi girmeyen İtalyanlar, Oger ile işbirliği yapacaklarını açıklamışlardı.

Genel müdür krizi
Edinilen bilgilere göre, Türk Telecom'un yüzde 55'ini alan Oger Telecom'un da dolaylı olarak Avea'nın yüzde 22 hissesine sahip olması yönetim sorununu daha da derinleştirdi. Avea'da Türk Telekom'un yüzde 40, Telecom Italia'nın yüzde 40 ve İş Bankası'nın yüzde 20 hissesi bulunuyordu. Oger Ortak Girişim Grubu, Türk Telekom'un yüzde 55'lik hissesini alarak Avea'nın yaklaşık yüzde 22 hissesine sahip oldu. Oger, İtalyanların yüzde 40 hissesini alması durumunda Avea'nın yüzde 62 hissesine sahip olacak ve çoğunluğu ele geçirecek. Halen Avea'nın 10 kişilik yönetiminde 4 Telecom İtalia, 3 Oger Telecom, 2 İş Bankası ve 1 kamu temsilcisi bulunuyor.

Gülçin Üstün/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde