Oba Makarna, 30 yıllık müşterisinin oldu

Oba Makarna, 30 yıllık müşterisinin oldu

Gaziantep'te 30 yıldır müşterisi olduğu Oba Makarna'yı satın alarak patronu olan Musa Özgüçlü, şirketi tekrar dünya çapında marka yapacak yatırımlara hız verdi.

Oba Makarna, 30 yıllık müşterisinin oldu
16px
24px
20.08.2006 15:11
ABONE OLgoogle

Oba Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, Gaziantep'te 1966'da kurulan Oba Makarna'nın ekonomik nedenlerden dolayı 3 yıldır üretime ara verdiğini hatırlatarak, geçen yıl şirket hisselerinin yüzde 77'sini ve bu yıl kalan hisselerin tamamını satın aldığını söyledi.

Gaziantep'in ilk markası Oba Makarna'yı Türkiye'de ve dünyada hak ettiği yere tekrar getireceklerini vurgulayan Özgüçlü, şunları söyledi: 'Oba'nın 30 yıllık müşterisiydim. Şimdi şirketin sahibi konumundayım. Üretime ara vermeden önce Oba Makarna'nın iç piyasada yüzde 15 gibi çok ciddi payı vardı. Dünya devi bir markaydı. Bir zamanların çocukları Oba makarnası ile büyüdü. Türkiye'ye ve dünyaya mal olmuş, 40 yıllık bir markanın atıl vaziyette durmasına gönlüm razı olmadı.' Üretim tesisini modernize ettiklerini, teknolojik yatırımla makinaları yenilediklerini anlatan Özgüçlü, Oba makarnanın faaliyete geçtiğini duyan yurtiçi ve yurtdışındaki eski bayilerinin de tekrar kendileriyle çalışmaya başladığını söyledi. Özgüçlü, 'Şirketi aldığımızda satışımızın bu kadar iyi olacağını tahmin etmiyorduk. Beklediğimizin üstünde taleple karşılaştık. İnsanlar Oba'nın kalitesini biliyor ve güveniyor. Üretime geçeli 1 yıl oldu. Bu kadar kısa sürede hiçbir makarna fabrikası bu satış cirosuna erişemez' diye konuştu.

'AMERİKAN ASKERLERİ OBA MAKARNASI YİYOR'

Buğday, irmik ve makarna fabrikalarının bulunduğu entegre tesislerinde günlük 100 ton makarna ve 150 ton irmik kapasitesiyle üretim yaptıklarını belirten Özgüçlü, işçilerin 24 saat boyunca 3 vardiya çalıştığına dikkati çekti. Üretimin yüzde 50'sini iç piyasaya sattıklarını, yüzde 50'sini 15 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden Özgüçlü, başta Afrika ülkeleri olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu'ya makarna gönderdiklerini anlattı. Özgüçlü, şöyle devam etti: 'Asya ülkelerine giriyoruz. Mesela, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in hayalini gerçekleştirdik, Mogalistan'a ihracat için çok çalışmıştı. Mogalistan'a ilk makarna ihracatını biz yaptık. Irak?ta çok iyi çalışıyoruz. Ürünümüzün büyük bölümü Bağdat'ta Amerikan askerlerine gidiyor. Irak?ta distribütörlük vereceğiz. Lübnan'da çok iyi bilinirliğimiz var. İhracat ağımızı genişletiyoruz. Amerika'ya ihracat için çalışmalarımız sürüyor. Hedeflerimiz çok büyük.' Özgüçlü, 2006 sonunda 5 milyon dolar ihracat hedeflediklerini bildirdi.

'PAKET UNDA İDDİALIYIZ'

Musa Özgüçlü, Oba Makarna'yı aldıktan sonra 1,5 milyon dolar yenileme yatırımı gerçekleştirdiklerini ve şimdi kapasiteyi artıracak 8-10 milyon avroluk yatırım yapacaklarını bildirerek, şunları kaydetti: 'Fabrikamızı, diğer şirketimiz olan İpek Yem'in yanındaki 100 dönüm arazi üzerinde kuracağız. Yatırıma 2007 yılında başlayacağız. Makinaları İtalya'dan getiriyoruz. Burada makarna ve irmik üretimi olacak. Kapasitemiz ilk etapta yüzde 100 artacak. İstihdamımız 160-170 kişiye çıkacak. Yeni yatırımla ihracata ağırlık vereceğiz.' Günlük 200 ton kapasiteli un fabrikalarını henüz devreye almadıklarını, 2007 yılında paket unla piyasaya gireceklerini belirten Özgüçlü, paket unda büyük bir pazar olduğunu vurgulayarak, 'Paket unda iddialıyız' dedi. Sektörün sıkıntılarından bahseden Özgüçlü, hammaddeleri sert buğdayda sıkıntı yaşadıklarını, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yanlış politikası yüzünden sert buğday ekiminin yüzde 40 düştüğünü anlattı.

Özgüçlü, 'Buğday sıkıntısı had safhada. Devlet bir an evvel önlem almalı, ithalatın önünü açmalı. TMO?nun elinde bu yıl makarnalık durum buğdayı çok zayıf. Bu da bizim korkulu rüyamız olmaya başladı' dedi. İhracatta kurdaki istikrarsızlık yüzünden sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen Özgüçlü, devletin ihracatçıya kur garantisi vermesini istedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde