İtalyan Ticaret Odası başkanı yine Moggi

İtalyan Ticaret Odası başkanı yine Moggi

Türkiye'de İtalyan Ticaret Odası genel kurul seçimleri yapıldı. Giuseppe Alberto Moggi, yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

İtalyan Ticaret Odası başkanı yine Moggi
16px
24px
01.05.2006 18:32
ABONE OLgoogle

İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Massimo Rustico, Türkiye ile İtalya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin, Silvio Berlusconi yerine Romano Prodi'nin seçilmesi ile değişmeyeceğini, daha da güçlenerek devam edeceğini belirtti.

Başkonsolos Rustico, "Akdeniz coğrafyası değişmeyeceğine göre Akdeniz Bölgesi'ndeki güç birliği de aynı şekilde devam edecek. İtalya'nın Türkiye'ye olan desteği değişmez. Seçimlerden sonra yeni iktidarın İtalya'nın Türkiye'ye AB konusunda verdiği destek değişmeyecek, daha da güçlenecektir. İtalya-Türkiye arasındaki ticari ilişkiler aynı hızda devam edecek" dedi.

Türkiye'de İtalyan Ticaret Odası genel kurul seçimleri yapıldı. Giuseppe Alberto Moggi, yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Başkonsolos Rustico, Prodi muhalefetteyken, seçimlerden önce, çok net olarak Türkiye politikalarının değişmeyeceğini ve her konuda destekleyeceğini ifade ettiğini söyledi.

Bütün alanlarda Türkiye ile ilişkileri en üst düzeye çıkartmaya gayret göstereceklerini ifade eden Rustico, "İki ülke arasında öyle ilişkiler gelişti ki artık sarsılamaz duruma geldi. Başbakan Sayın Erdoğan ve Sayın Berlusconi arasında arkadaşlık ve dostluğun ötesinde iki ülke arasındaki ilişkiler arkadaşlıktan daha da sağlamdır. Bu ilişkiler daha da artarak sürecektir. Birçok İtalyan yatırımcı Türkiye'de yatırım yapacaktır. İtalya'dan Türkiye'ye karşı çok sağlam ve güçlü ilişkiler var. Bunu kimse değiştiremez" diye konuştu.

Türkiye'de İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen Giuseppe Alberto Moggi de yaptığı konuşmada, İtalya-Türkiye ilişkilerinin giderek artacağını vurguladı. 2 ülke arasında iş hayatında ve ekonomik hayatta güçlü bir işbirliği olduğuna işaret eden Moggi, bunun her geçen gün arttığını ifade etti. İtalya'da iktidar değişse de muhtemel politikaları kimsenin değiştiremeyeceğine dikkat çeken Moggi, şunları ifade etti:

"İtalya, Türkiye'nin AB konusunda en büyük destekçisidir. Türkiye'de İtalyan Ticaret Odası olarak küçük ve orta ölçekli şirketler için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Gerek İtalyan şirketlerle Türkiye'de ortak yatırımlar yapmaları gerekse İtalya'ya olan ihracatlarını artırmak için her türlü yardımı sağlıyoruz. Derneğimizin 500 üyesi var ve bu her geçen gün artıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 72 tane İtalyan Ticaret Odası bulunuyor. Türk iş adamlarının dünyanın her yerinde iş yapabilmeleri için desteğimizi sürdürüyoruz. İtalya-Türkiye arasındaki ilişkileri kimse değiştiremez, bu daha da güçlenecektir. Bizim hedefimiz 2 ülke arasında daha da fazla iş yapılmasını sağlamaktır."

İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili de, gönderdiği mesajda, Türkiye'de İtalyan Ticaret Odası'nın rolünün son derece önemli olduğunu vurguladı. Marsili, "Sizler iki ülke arasındaki işbirliği arttıkça güçlenerek yükselmektesiniz. İtalyan Hükümeti sizlere, aktivitelerinize, çalışma isteğinize ve firmalara ticari anlamda cesaret vermenize güvenmektedir" dedi.

TÜRKİYE-İTALYA ARASINDAKİ EKONOMİK VERİLER

İtalya-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler İtalyan Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin Kasım ayında 700 firma ile gerçekleştirdiği ziyaret ile en üst seviyeye çıktı. İtalya-Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 2004 senesine göre yüzde 12'lik artış kaydederek 13.124 milyon USD'ye ulaştı.

İtalya-Türkiye arasındaki dış ticarette yüzde 41'lik oran ile en aktif sektörler makine ve ulaşım araçları. Türkiye'de bugün itibariyle 400 İtalyan firma bulunurken, İtalyan yatırımların oranı yüzde 8.8'e ulaştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde