Dünyaya rezil olduk

Dünyaya rezil olduk

UŞAK'TAKİ KARUN HAZİNELERİNİN ÇALINMASI DÜNYA BASININDA. İŞTE YAZILANLAR..

Dünyaya rezil olduk
16px
24px
30.05.2006 12:55
ABONE OLgoogle

2 bin 500 yıllık Karun Hazineleri’nin büyük bir yasal savaşın ardından Türkiye’ye getirildiğini aktaran İngiliz Times gazetesi, ancak hazinenin bazı parçalarının çalınarak yerine sahtelerinin konduğunun doğrulandığını belirtti.

Haberde, hırsızlık olayının Türkiye için bir utanç olduğu kaydedildi.

Gazete, Türkiye’nin daha önce yurt dışındaki eserlerini isterken, kültürel mirası herkes kadar iyi koruyabileceğini iddia ettiğini hatırlattı.

INDEPENDENT: YASAL MÜCADELE İLE GELEN HAZİNE ÇALINDI

İngiliz Independent gazetesi, 363 parçalık Karun Hazineleri’nin 1960’larda Türkiye’den çalındığını, daha sonra New York’ta bulunan Metropolitan müzesinde sergilenmeye başladığını hatırlattı.

Bunun üzerine Türkiye’nin uzun bir yasal mücadelenin ardından hazineleri 1993 yılında Türkiye’ye getirdiği aktarılan haberde, bugün hazineden bazı parçaların çalındığının doğrulandığını belirtti.

SCOTSMAN: YETKİLİLERİN BİLGİSİ OLMADAN HIRSIZLIK ZOR

İskoçya’nın önde gelen gazetelerinden Scotsman ise yetkililere göre böyle bir hırsızlığın müze görevlilerinin bilgisi olmadan gerçekleşmesinin oldukça zor olduğunu söylediğini aktardı.

Gazete, Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’nun hırsızlıkta rolü olduğu iddialarını reddettiğini ve "Hazineyi bulan köylüler bana hazinenin lanetli olduğunu söylediğinde inanmamıştım" dediğini belirtti. Haberde Akbıyıkoğlu hakkında daha önce de çeşitli suçlamalar olduğu ifade edildi.

NYT: METROPOL VERDİ TÜRKİYE’DE ÇALINDI

New York Times gazetesi, Karun Hazineleri’nin New York’ta bulunan Metropolitan Müzesi tarafından uzun bir yasal sürecin ardından Türkiye’ye teslim edildiğini, ancak hazinelerin Türk Müzesinden çalındığını aktardı.

Gazete, Türk basınında daha önce bu yönde haberlerin çıkmasına karşın geçen hafta sonu hazinenin bazı parçalarının çalındığının resmen doğrulandığını kaydetti.

WASHINGTON TIMES: "MÜZE MÜDÜRÜ SANAT HIRSIZLIĞI ŞÜPHELİSİ"

Washington Times gazetesi, Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü ve sekiz diğer kişinin Karun hazinelerinin çalınmasında şüpheli olduklarını belirtti. Haberde 2 bin 500 yıllık eserlerin en az iki parçasının çalındığı aktarıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde