Babacan'dan AB değerlendirmesi

Babacan'dan AB değerlendirmesi

BAŞMÜZAKARECİ, GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN TÜRKİYE'Yİ AB NEZDİNDE ETKİLEDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Babacan'dan AB değerlendirmesi
16px
24px
15.04.2006 21:17
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB katılım sürecinde 'Tarımsal Kalkınma ve Balıkçılık' fasıllarında yürütülen çalışmalar ile ilgili düzenlediği basın toplantısında Gümrük Birliği'nin Türkiye'yi AB nezdinde çok iyi bir noktaya getirdiğini açıkladı.

Babacan çalışmaların iki etap halinde yürütüldüğünü ve ilk etapta Türkiye'nin dinleyici ikinci etapta ise söz konusu alandaki faaliyetlerini anlatan konumda olacağını söyledi. Babacan, 'Tarımsal Kalkınma ve Balıkçılık' fasıllarında ilgili kuruluşlarında desteğinin alındığını ve bunun Türkiye'ye özgü bir çalışma olduğunu vurguladı.

Amaçlarının AB ile Türkiye'nin arasındaki farklılıkları bulup kapatmak olduğunu belirten Ali Babacan, AB'nin çok büyük bir güç olduğunu söyledi. Babacan, Türkiye ile AB arasındaki farklılıklar konusunda eleştiriler yöneltenlere de "Eleştiriler gereksiz, zaten tüm istenen ortak çıkarlar doğrultusunda farklılıklarla bir noktada buluşabilmektir" dedi.

Türkiye'nin büyüme hızının yüzde 6 - 7 olarak öngörüldüğüne dikkat çeken Bakan Babacan, "Türkiye AB'nin büyüme lokomotifi olacaktır. Hangi yabancı firma büyümek istiyorsa, yer öncelikle Türkiye diyoruz. Türkiye herkes için büyük bir sıçrama tahtasıdır" dedi. Yabancı sermayenin yıllardır 1 milyon doları geçmediğine dikkat çeken Babacan, "Geçtiğimiz sene 9,8 milyon dolara çıktı. Bu Türkiye'yi gelişmekte olan ülkeler arasında ilk sıralara çıkardı. İleriki senelerde de bu rakamların da üstüne çıkabileceğimize inanıyoruz. Sadece özel sektörün yaptığı yatırımlar 74 milyon YTL, bu da 60 milyon Dolara denk gelmektedir. Rakamların bu seviyelere gelmesi AB süreciyle ilgilidir" dedi.

Türkiye'nin AB sürecinde tüm sivil toplum kuruluşlarının da bu işin içinde olacaklarını ifade eden Babacan, Türkiye'nin tüm kurumlarıyla bu işi sahiplendiğini söyledi. Ali Babacan, şu an için endişe etmenin gereksiz olduğunu belirterek "Biz işin henüz başındayız, yeterli zamanız var" şeklinde konuştu. 

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde