Yıldırım'dan müdahale sinyali

Yıldırım'dan müdahale sinyali

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM, HAVADAKİ BİLETR EKABETİNE MÜDAHALE SİNYALİ VERDİ

Yıldırım'dan müdahale sinyali
16px
24px
11.10.2005 10:10
ABONE OLgoogle

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, havayolu şirketlerinin yaptığı indirimlerde 'öldürücü ya da yıkıcı rekabet' koşullarının uygulandığının saptanması halinde tarifelere müdahale edileceğini söyledi. 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havadaki fiyat rekabetine el koydu. Yıldırım, Türk Hava Yolları (THY) ile özel havayolu şirketlerinin iç hat bilet ücretlerine yaptığı indirimin, 'maliyet bazlı' olup olmadığının incelenmesi için talimat verdiğini belirterek, "Gerekirse, fiyatlara müdahale ederiz" dedi. THY'nin, ramazan kampanyasıyla başlayan havadaki indirim dalgası, yıkıcı rekabet tartışmalarını da ateşledi. Kampanyalarda, otobüs bilet fiyatlarıyla 'kafa kafaya' gelen uçak bilet fiyatları, büyüme ve gelişme sürecinde bulunan havacılık sektöründe 'yıkıcı rekabet' kaygısına yol açtı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, SABAH'a yaptığı açıklamada, indirimlerin 'maliyet bazlı' olup olmadığının incelenmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne talimat verdiğini bildirdi. Yıldırım, inceleme sonunda haksız rekabete yol açacak ve rakibi öldürecek fiyat politikası izlendiğinin saptanması durumunda bilet fiyatlarına müdahale edileceğini açıkladı. Yıldırım, bakanlığın taşıma ücretlerinde alt sınırı belirleme yetkisinin bulunduğunu anımsatarak, "İnceleme sonucuna göre yetkimizi kullanabiliriz" dedi.

'ÇİZMEYİ AŞTILAR'
Kısa bir süre önce Fly Havayolları Genel Müdürlüğü'nden ayrılan Safi Ergin, indirimleri değerlendirirken, "Fiyatlar, çizmeyi aşmış durumda. Doğru ve gerçekçi bulmuyorum. Türkiye, çok büyük bir ülke. İç hatlarda 1 saatlik uçuşlar olduğu gibi 1.5-2 saatlik uçuşlar da var. Özellikle iç hatlarda uzun uçuşlarda şirketlerin büyük kaybı söz konusu" dedi. THY'nin bir devlet şirketi olduğuna dikkat çeken Ergin, "THY, piyasaya hakim konumda. THY'nin, özel havayolu şirketleriyle asgari müştereklerde uzlaşması gerekiyor. Hiçbir özel şirket, THY ile rekabet edemez, sonuçta THY bir devlet şirketi. THY ile özel havayolları makul bir noktada uzlaşmalı" dedi. "Özel havayollarında, aşırı ihtiras kaybettiriyor" diyen Ergin, özel şirketlerin tarife konusunda ortak bir zeminde buluşmalarının önemli olduğunu vurguladı. THY yetkilileri ise 'öldürücü ya da yıkıcı' bir fiyat politikası izlemediklerini söylediler.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde