Yatçılara müjdeli haber

Yatçılara müjdeli haber

MALİYE'DEN YATÇILARA MÜJDELİ HABER. KÜÇÜK YATLARA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.

Yatçılara müjdeli haber
16px
24px
07.05.2006 13:25Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan, Maliye Bakanlığı'nın Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) yeni düzenlemeler yapacağını belirterek, 'MTV'deki yeni düzenlemelerle iç piyasada küçük yat üretimi patlaması yaşanacak' dedi.

DTO Antalya Şubesi tarafından düzenlenen istişare toplantısına katılan DTO Başkanı Kalkavan, Maliye
Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerde, Motorlu Taşıt Vergisi'nde (MTV) yeni düzenlemelerin yapılacağı bilgisini aldıklarını bildirdi. Kalkavan, yeni düzenlemeyle, 8 metre ve 25 beygir gücünden az teknelerden MTV alınmayacağını, 8 metreden uzun ve 25 beygir gücü üzerindeki motora sahip teknelerden de yaşlarına göre vergi alınacağını kaydetti.

Kalkavan, şöyle konuştu:
'MTV'deki yeni düzenlemelerle iç piyasada küçük yat üretimi patlaması yaşanacak. Çok net söylüyorum, MTV düzenlemesi çıktıktan sonra, şu anda 30 bin olan küçük tekne sayısını, üç yılda üçe, dörde katlarız. 10 metreye kadar olan yat ve teknelerde çok ciddi üretim patlaması olacak. İnsanlar yaşlandığında, emekli olduğunda deniz kenarına gitmek istiyor. Bizim işimiz denizle insanımızı buluşturmak. MTV'deki düzenleme, amatör denizciliğimiz için büyük teşviktir. Amatör denizciliğe, devletten çok büyük teşvik geliyor.'

'TÜRK GEMİ İNŞA SANAYİ YILDIZIMIZ OLACAK'

Metin Kalkavan, Türk deniz ticaret filosunun her geçen yıl daha da gençleştiğini bildirdi. Türk denizcilik sektörünün, dünyada çok iyi bir yere geleceğini ifade eden Kalkavan, 'Denizcilik ve lojistik sektörü Türkiye'nin rekabet edebileceği iyi bir alan. Ancak, düzenlemeleri yapıp Türk denizcilik sektörünün önünü açmak lazım. En büyük engel ise turizm olsun, gemi yat inşaatı olsun, Türk Lirası'nın çok değerli olması'
dedi.

Otomotiv sektörü gibi Türk gemi inşa sanayinin de yıldızlaştığını vurgulayan Kalkavan, bu sektörde 3 yıl önce 300 milyon dolar olan ihracatın, 1-1,5 milyar dolara kadar yükseldiğine dikkati çekti.

TÜRK DENİZ TİCARET FİLOSU GENÇLEŞİYOR

Türk deniz ticaret filosunun yaşlı olduğu iddialarını kabul etmediğini anlatan Kalkavan, Türk deniz ticaret filosunun son 3 yıl içinde 3-4 yaş birden gençleştiğini, yaş ortalamasının 16'ya indiğini söyledi.

Kalkavan, 'Şu anda Türk armatörlerinin dünya tersanelerindeki büyük gemilerde 3 milyar dolara yakın siparişi var. Bir kısmı Türk bayrağına geliyor, bir kısmı yabancı bayraklara geçiyor. Bundan sonraki hedefimiz Türk sahipli gemi sayısını artırmak' diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde