Yapı Kredi'nin Genel Kurulu yapıldı

Yapı Kredi'nin Genel Kurulu yapıldı

Yapı ve Kredi Bankası'nın 2005 yılı Genel Kurul toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Bankanın 2005 yılı faaliyet raporunda yer alan Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdü Saraçoğlu'nun mesajında,

Yapı Kredi'nin Genel Kurulu yapıldı
16px
24px
31.03.2006 20:38
ABONE OLgoogle

Bankanın 2005 yılı faaliyet raporunda yer alan Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdü Saraçoğlu'nun mesajında, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere yer verilerek, geçen yıl ülke ekonomisine doğrudan yatırım girişlerinin 8,6 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

Mesajda, “Ekonomik gelişmelerin bankacılık sektörü üzerinde yarattığı etki genel anlamda olumlu iken, düşen faiz oranları, sektör genelinde yaşanan rekabet ortamı, bankaların hizmet ve sunduğu ürünleri geliştirmesini ve bireysel bankacılık alanına daha fazla ağırlık verilmesini sağlamıştır” denildi.

Yapı ve Kredi Bankası'nın, 2005 yılını, istikrarlı büyümesi ve sunduğu hizmetler ile müşterilerinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vererek tamamladığı ve geçen yıla oranla kredi hacminde, Çukurova Grubu geri ödemesinin etkileri dikkate alınmadığı takdirde, yüzde 40 seviyesinde, mevduat hacminde ise yüzde 18,1 düzeyinde büyüme elde ettiği bildirildi.

Mesajda, bankanın 4 yıl aradan sonra 21 Aralık 2005 tarihinde 1 yıl vadeli 800 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“8 Mayıs 2005 tarihinde ise Çukurova Holding A.Ş. ve çeşitli Çukurova Grubu şirketleri ile Yapı Kredi'nin yüzde 57,4 oranındaki hissesinin alınması için hisse satım anlaşması imzalanmış ve Yapı Kredi sermayesinin yüzde 57,4'ünü temsil eden hisselerin devri, söz konusu anlaşmaya istinaden 28 Eylül 2005 tarihinde gerçekleşmiştir. Hisse devri bedeli, Yapı Kredi hisselerinin yüzde 100'ü için belirlenen 2 milyar 59 milyon 858 bin 516 avro üzerinden hesaplanıp ödenmiştir.

Her iki bankanın yetkili organlarında karara bağlanması ve ilgili mercilerden izin alınmasına bağlı olmak kaydıyla Koçbank ve Yapı Kredi'nin birleştirilmesi planlanmaktadır.”

Banka Genel Müdürü Kemal Kaya da mesajında, Yapı Kredi'nin geçen yılı birçok başarıya vesile olacak önemli değişiklerle tamamladığını kaydetti.

Bankanın yeni ortaklık yapısından da bahseden Kaya, yeni ortaklıkla birlikte hızlı bir yapılanma sürecine girildiği ifade etti.

“Yapı Kredi köklü tarihinde birçok değişiklik yaşamıştır. Ancak sunduğu hizmet kalitesinden, reel sektöre verdiği destekten, yarattığı yeniliklerle sektörü yönlendirmekten ödün vermemiştir” diyen Kaya, bankanın en iyi ve en yeniyi sunma hedefinde olduğunu bildirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde