THY, Türkiye'nin 'En güvenli standardını' aldı

THY, Türkiye'nin 'En güvenli standardını' aldı

Türk Hava Yolları (THY) uçuş emniyeti konusunda Türkiye'nin ilk "IOSA Operatörü" oldu. THY'den yapılan açıklamada, havayolu emniyet yönetimi konusunda dünya çapında ilk standart olan....

THY, Türkiye'nin 'En güvenli standardını' aldı
16px
24px
11.04.2006 17:56Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

THY'den yapılan açıklamada, havayolu emniyet yönetimi konusunda dünya çapında ilk standart olan ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verdiği "Havacılık Emniyet Standartı" IOSA belgesini alarak tescil edildiği kaydedildi. THY'ye IOSA operatörü belgesi İstanbul'da düzenlenen ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı toplantıda IATA Başkanı Giovanni Bisignani tarafından verildi.

IATA'nın ilk kez Temmuz 2003'te başlattığı Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu'nun (IOSA) IATA Operasyonel Güvenlik Denetimi programı için Mayıs 2005'ten bu yana çalışmalarını sürdüren THY'nin tüm denetimleri tamamlayarak Türkiye'deki ilk IOSA operatörü olarak ilan edildi. IATA tarafından verilen "IOSA operatörü" belgesinin tüm dünya havacılık otoriteleri tarafından kabul ediliyor.

IOSA programının, ICAO, ABD Sivil Havacılık Otoritesi (FAA), Avustralya Sivil Havacılık Otoritesi(CASA), Kanada Sivil Havacılık Otoritesi (Transport Canada), Avrupa/Avrupa Birliği Sivil Havacılık Otoritesi(JAA/EASA) gibi dünyanın önde gelen ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin işbirliğiyle geliştiridiği belirtildi. IOSA programından, IATA üyesi 98 havayolu daha denetimden geçerek IOSA operatörü olarak ilan edildi.
Havayolu şirketlerinin en geç 31 Aralık 2007 tarihine kadar denetimden geçmek zorunda oldukları IOSA programında şirketlerin "ortak organizasyon ve yönetim, uçuş operasyonları, mühendislik ve bakım, operasyonel kontrol ve uçuş dispatch, yer işletme, kargo, kabin hizmetleri, operasyonel güvenlik" kriterleri açısından değerlendiriliyor.

THY Genel Müdürü Temel Kotil yaptığı konuşmada, THY'de her zaman birinci önceliğin uçuş emniyetine verildiğini belirtti. Kotil, "THY, IATA'ya üye havayolları arasında yüksek Operasyonel Güvenlik seviyesi standartı getiren IOSA programına dahil olma sürecini başlatmış ve denetçi kuruluşun denetiminden başarıyla geçmiştir" dedi.
Kotil, THY'nin Türkiye'de IOSA denetiminden geçen ilk havayolu olduğunu hatırlatarak, "THY'nin bu süreçteki çabaları ve kazandığı deneyimi Türkiye'deki diğer havayollarıyla paylaşmaya hazır olduğunu" vurguladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde