Telefonu alamadı banka aldı

Telefonu alamadı banka aldı

ÇALIK GRUBU, ARNAVUTLUK'UN İKİNCİ BÜYÜK BANKASI KOMBATARE'Yİ SATIN ALDI.

Telefonu alamadı banka aldı
16px
24px
04.07.2006 15:31
ABONE OLgoogle

Bankanın yüzde 60’ını 9 Haziran 2006 tarihinde resmi olarak devralan konsorsiyum, devri, dün akşam Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen bir törenle kutladı. Kutlamaya, Çalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, Türkiye’nin Arnavutluk Büyükelçisi, “European Bank for Reconstruction and Development” (EBRD), “International Finance Corporation” (IFC), BKT yöneticileri ve çalışanları da katıldı.

Çalık: Arnavutluk, öncelikli yatırım yapacağımız ülke konumunda
Kutlamada bir konuşma yapan Çalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, Arnavutluk’un bölgedeki önemine değinerek, “Çalık Grubu olarak büyüme stratejilerimizi belirlerken, gerek tarihsel bağlarımız, gerekse bölgede giderek artacağına inandığımız etkinlik ve ekonomik gücü nedeniyle, Arnavutluk’u, yatırım yapmayı planladığımız ülkelerin ön sıralarında değerlendirdik. Ülkenin geleceğine, nitelikli ve iyi eğitilmiş iş gücüne güvenerek ilk yatırımımızı bankacılık işkoluna yaptık” dedi.

Amaçlarının, BKT’yi bölgede daha güçlü bir banka konumuna getirmek olduğuna değinen Çalık, uluslararası standartlarda yeni ürün ve hizmetler sunarak BKT’yi daha da büyütmeyi hedeflediklerini söyledi. Çalık, “Bankayı, bugünlere getiren ekiple birlikte, daha ileri noktalara ve yeni başarılara taşımayı hedefliyoruz. Yüksek rekabet ortamında hem kurumsal hem bireysel bankacılık segmentlerinde pazar payımızı ve karlılığımızı daha da artıracağız” dedi.
BKT: En büyük ikinci banka
BKT, yüzde 15 pazar payı ve 35 şubesi ile Arnavutluk’un en büyük ikinci bankası konumunda. Özkaynak karlılığı açısından, dünyaca ünlü “Finance Central Europa” tarafından, Orta ve Doğu Avrupa’nın en karlı ilk 10 bankasından biri seçilen BKT’nin toplam aktifleri yaklaşık 700 milyon dolar. 39 milyon dolar özkaynağı bulunan bankanın mevduat hacmi yaklaşık 650 milyon dolar.
Devir sonrası oluşturulan yeni yönetimde, Yönetim Kurulu Başkanlığına Haluk Ulusoy, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına ise Semih Ergur atandı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde