Sabiha Gökçen’in devir sözleşmesi imzalandı

Sabiha Gökçen’in devir sözleşmesi imzalandı

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ihalesinin devir sözleşmesi imzalandı

Sabiha Gökçen’in devir sözleşmesi imzalandı
16px
24px
20.03.2008 20:47
ABONE OLgoogle

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi ve yeni dış hatlar terminal binası ihalesini kazanan Limak-GMR-MAHB ortak girişim grubu tarafından kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında uygulama sözleşmesi imzalandı.

Türkiye'de ilk kez Sabiha Gökçen imtiyazı altında mevcut ve inşa edilecek terminaller ve eklerinin yanı sıra yer hizmetlerinin işletilmesi, kargo operasyonları ve uçak yakıt ikmal operasyonları da aynı sözleşme altında özel sektör eli ile gerçekleştirilecek.

Sabiha Gökçen Havaalimanı Yeni Dış Hatlar Terminal binası ve ekleri projesinin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılması işi uygulama sözleşmesi, Limak Holding, GMR Infrastructure Limited ve Malaysia Airports Holdings Berhad ortaklığı ile kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında 20 Mart 2008 tarihinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda gerçekleştirilen bir törenle imzalandı. İmza törenine Milli Savunma Bakanı  M. Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Limak Holding, GMR ve Malaysia Airports Holdings Berhad yetkilileri, Hindistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Malezya Büyükelçiliği üst düzey yetkilileri katıldı.

20 yıllık kullanım hakkı için 1.932 milyar Euro + KDV bedel ödeyecek olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş, ayrıca 250 milyon Euro tutarında yatırımla 10 milyon yolcu kapasiteli dış hatlar terminali ve ekleri, 3 katlı 4500 araç kapasiteli otopark ile 60 odalı havalimanı otelini inşa ederek 20 yıl süre ile işletecek. Mevcut ve inşa edilecek terminaller ile diğer tesislerin işletilmesinin yanı sıra İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş,  benzerlerinden farklı olarak Türkiye'de ilk kez, yer hizmetlerinin işletilmesini, kargo operasyonlarını ve uçak yakıt ikmal operasyonlarını da aynı süre boyunca gerçekleştirecek.

İmza töreninde Limak Holding ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. adına konuşma yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir “Ülkemiz havacılığı 2000'li yılların başlaması ile ciddi mesafeler kaydetti. Rakamlara bakacak olursak Türkiye havalimanlarında 2000–2007 yılları arasında toplam yolcu rakamlarında yıllık ortalama % 14 artış yaşanmıştır. Aynı dönemde İstanbul ilinde bu artış oranı ortalama % 13 olarak gerçekleşirken, Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye ve İstanbul ortalamasının yaklaşık 6 katı artış sağlayarak yıllık % 80 civarında büyümeye ev sahipliği yapmıştır. Yaşanan söz konusu gelişme ve potansiyel bizleri bu yatırımı yapmaya yönlendirdi. Amacımız, iş dünyasının ve konut sektörünün yeni cazibe merkezi olan İstanbul Anadolu yakasının sunduğu artan olanaklar ve yeni yapacağımız yatırımlar sayesinde Sabiha Gökçen Havalimanının aynı hızlarda büyümesinin devamını sağlamaktır. Limak, GMR ve Malaysia Airports arasında gerçekleştirilen bu stratejik ortaklığın yarattığı sinerjinin ülkemiz havacılık sektörüne çok önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Sektöre yeni bir vizyon ve anlayış getirecek olan bu ortaklık ulusal ve uluslararası arenada da yeni fırsatların takipçisi olacaktır” dedi.

9 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleştirilen Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı işletilmesi ve yeni dış hatlar terminal binası inşaat projesinin ihalesi, 4 Şubat 2008 tarihinde Yüksek Planlama Kurulu tarafından onaylanmıştı. Ortaklar, 20 Şubat 2008 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. şirketini kurdu. İşletmenin %80 ortaklığını Limak ve GMR eşit olarak paylaşırken Malaysia Airports Holdings Berhad  %20 hisseye sahip bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde