Prim gününde anlaşma

Prim gününde anlaşma

Sosyal Güvenlik Reformu'nda Hükümet ile sosyal taraflar arasında kısmi mutabakat sağlandı:

Prim gününde anlaşma
16px
24px
24.03.2008 21:33
ABONE OLgoogle
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası'nı kapsayan Sosyal Güvenlik Reformu'nda hükümet ile sosyal taraflar arasında kısmi mutabakat sağlandı. Buna göre tasarıda 9 bin olan prim gün sayısı 7 bin 200'e indi, 65 yaş korundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dört dörtlük bir mutabakat sağlanmadığını, ancak sosyal tarafları 7 ana parametresinden 4'nün 19 maddelik taleplerinde ise yüzde 90'nın tasarı içerisinde yer aldığını söyledi. Çelik, reform tasarısının bu hafta içerisinde TBMM Genel Kurulu'na geleceğini belirtti.

Bakan Çelik ile Emek Platformu 6 temsilcisi ve işveren kesimiyle bakanlıkta yapılan son değerlendirme toplantısı 5 saat sürdü. Toplantı sonrasında Bakan Çelik, sosyal taraflarla birilikte ortak açıklama yaptı.

Tasarı üzerinde bütün kesimlerce mutabakat sağlanmasının mümkün olmadığını ifade eden Bakan Çelik, "Böylesi bir konuda dört dörtlük bir mutabakat mümkün değildir. Çok önemli konularda mutabakata vardık, ama varamadığımız konularda oldu" şeklinde konuştu.

Çelik, prim gün sayısının 7 bin 200 gün olarak uygulanmasında uzlaştıklarını, aylık bağlama oranının mevcut sistemdekiler için yüzde 3, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından işe başlayan için ise yüzde 2 olarak uygulanmasında da mutabakat sağladıklarını belirtti. 65 yaşla ilgili taleplerine olumlu cevap veremediklerini, yaş konusunun yasadaki gibi kalacağını ifade eden Çelik, emekli aylıklarının hesabında güncelleme katsayısının yüzde 30'unun yansıtılması konusunda da Türkiye gerçeklerini de dikkate alarak adım atamadıklarını söyledi. Çelik, fiili hizmet zammının yasadaki gibi kalacağını dile getirdi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumu ise, süreçte sorumlu sendikacılık anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, "Başından beri dediğimiz gibi bizim amacımız üzüm yemek bağcı dövmek değildi. Kavga etme niyetinde değildik. Temsil ettiğimiz kesimlerin haklarını korumak için çalıştık" dedi.

Emek Platformu'nun 19 maddelik talebinin yüzde 90'nın kabul edildiğine işaret eden Kumlu, yaş, güncelleme katsayısı ve fiili hizmet zammı konularında ise Genel Kurul sürecince çalışmaların olacağını söyledi.

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik de, hükümet ile sosyal taraflar arasında yaşanan bu diyaloga dünyanın gıpta ile baktığını belirterek, "Yunanistan'da yaşanan genel grevi düşündüğümüzde Türk demokrasisi açısından bundan şeref duyuyorum" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde