Paranın merkezi İstanbul oluyor

Paranın merkezi İstanbul oluyor

BAKAN BABACAN: BAŞTA MB OLMAK ÜZERE KAMU BANKARI İSTANBUL'A TAŞINACAK.

Paranın merkezi İstanbul oluyor
16px
24px
03.08.2006 13:27
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Halkbank'ın merkezinin İstanbul'a taşınacağını hatırlatırken, 'Yakın gelecekte Ziraat Bankası'nın merkezini de İstanbul'a taşıyoruz. BDDK ve SPK gibi finansla doğrudan ilgili kuruluşlarımızın da merkezlerini İstanbul'a taşıma niyetimiz var' dedi. Babacan bu arada, aldıkları yeni bir kararla, Merkez Bankası İdari Merkezinin de İstanbul'a taşınacağını açıkladı.

İstanbul'un finans merkezi olmasını destekleyecek bir başka önemli girişimlerinin 'aracılık maliyetlerinin sıfırlanması' olacağına işaret eden Babacan, Dünya Bankası-IMF İcra Direktörleri Kurulu 2009 yıllık toplantılarının, İstanbul'da yapılacağını da bildirdi. Bakan Babacan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Halkbank'ın merkezinin İstanbul'a taşınacağını hatırlattı, yakın gelecekte ise Ziraat Bankası'nın merkezini de İstanbul'a taşıyacaklarını belirtti. BDDK ve SPK gibi, finansla doğrudan ilgili kuruluşların merkezlerini de İstanbul'a taşıma niyetleri olduğunu belirten Babacan, BDDK'dan ayrıldıktan sonra TMSF'nin merkezinin İstanbul'a taşınmasının buna iyi bir örnek oluşturduğunu ve çok başarılı bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

MERKEZ BANKASI

'Bu arada aldığımız yeni bir kararla, Merkez Bankamızın idari merkezi de İstanbul'a taşınacak' diyen Babacan, bunun gerekçesini ise şöyle özetledi: 'Bugün bazı gelişmiş ülkelerde Merkez Bankaları başkentten değil, o ülkenin finans merkezinden yönetiliyor. Örneğin Almanya'nın başkenti Berlin ama merkez bankası Frankfurt'ta; Avustralya'nın başkenti Canberra, merkez bankası Sydney'de. Bizim de finansla ilgili ve özerk yapıya sahip olan kamu kuruluşlarımızın İstanbul'da olmasından daha doğal bir şey olamaz. Gecikmiş bu taşınma işlemlerini önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi planlıyoruz.'

ARACILIK MALİYETLERİ SIFIRLANACAK

İstanbul'un finans merkezi olmasını destekleyecek bir başka önemli girişimlerinin, 'aracılık maliyetlerinin sıfırlanması' olacağını belirten Babacan, 'Ekonomik programımızda da öngördüğümüz gibi, zaman içinde bütçe imkanları elverdikçe, BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri vergisi) ile KKDF'yi (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi) sıfırlayacağız. Bu da uluslararası finans kuruluşlarının İstanbul'u tercih etmelerine katkı sağlayacak' dedi.

DÜNYA BANKASI-IMF TOPLANTILARI İSTANBUL'DA

Babacan ayrıca, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu ile Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu 2009 Yıllık Toplantılarının İstanbul'da yapılacağını açıkladı. Dünya Bankası ve IMF Yıllık Toplantılarının, her üç senede bir ABD'nin başkenti Washington dışında başka bir ülkede gerçekleştirildiğine işaret eden Babacan, bu konuda şunları söyledi:

'Örneğin 2003 yılında Birleşik Arap Emirlikleri - Dubai'de gerçekleştirildi. Bu yıl, 2006 toplantılarına Singapur ev sahipliği yapacak. 2009 yılında toplantının nerede yapılacağı konusunda değerlendirmeler bir süredir devam etmekteydi. Biz İstanbul'un seçilmesi için ısrarcı olduk. İstanbul diğer kentlerin önüne geçti. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu ile Uluslararası Para Fonu İcra Direktörleri Kurulu, 2009 Yıllık Toplantılarının İstanbul'da yapılması yönünde ayrı ayrı karar aldılar. Önümüzdeki günlerde bu kuruluşların Guvernörler Kurulları'nın kararı onaylayarak resmen açıklamasını bekliyoruz.' İstanbul'un seçilmesinin 'uzun ve zorlu bir süreç' olduğunu anlatan Babacan, oldukça yoğun ve başarılı bir lobi çalışması yürüttüklerini, 2009 Toplantısı için G-7 ülkelerinin ilgili bakanları, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Başkanları ile tüm İcra Direktörlerine

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde