Murat Dedeman üçüncü kuşağa agresif büyüme planı bırakıyor

Murat Dedeman üçüncü kuşağa agresif büyüme planı bırakıyor

Dedeman Holding'te üçüncü kuşak yönetime geçmek için sabırsızlanıyor. Holding'i 20 yıla yakın süredir yöneten Murat Dedeman, önümüzdeki birkaç yıl içinde yönetimi tamamen üçüncü kuşak temsilcilere bırakmanın hesaplarını yapıyor.

Murat Dedeman üçüncü kuşağa agresif büyüme planı bırakıyor
16px
24px
08.04.2006 11:04
ABONE OLgoogle

Dedeman Holding, Türkiye’nin en köklü aile şirketlerinden birisi.  Öyle ki Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarında, Atatürk'ün nutkunu okuyacağı platformun yapımında dahi Dedeman ailesinin emeği var. İlk Dedeman ticarethanesi ise Mehmet Kemal Dedeman tarafından 1918 yılında Kayseri’de kurulmuş. Sırasıyla inşaat, madencilik ve turizm yatırımları ile büyüyen Dedeman Holdingin başında bugün ikinci kuşak temsilcisi Murat Dedeman var. Ancak Murat Dedeman önümüzdeki birkaç yıl içinde yönetimi tamamen üçüncü kuşak temsilcilere bırakmanın hesaplarını yapıyor. Ancak Dedeman, yönetimi bırakmadan önce yeni kuşak için agresif bir büyüme hedefinin startını vermiş durumda. “50. turizm yılında 50 otel”

 

50 otelin 30'u yurtdışında olacak

Murat Dedeman, oğlu Rıfat Dedeman ve Murat Dedeman'ın kardeşi Nezire Dedeman’ın kızı Özben Önal ile Dedeman Ailesi'ni ve hedeflerini konuştuk. Aile, bugünlerde lokomotif sektörleri olan madencilik ve turizmde agresif büyüme planları yapıyor. 1966 yılında Ankara'nın en büyük otelini açarak Mehmet Kemal Dedeman önderliğinde turizm sektörüne giren ailenin bugün üçü yurt dışında olmak üzere 16 oteli bulunuyor. Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman 2016 yılına kadar bünyelerine 34 otel daha ekleyerek turizmdeki 50. yıllarında 50 otele ulaşacaklarını söylüyor. 50 otelin yüzde 30'unun yurtdışında olacağını söyleyen Dedeman, Türkiye'de İzmir, Kayseri, Konya, Sivas ve Malatya gibi illere yatırım yapacaklarını anlatıyor. Ancak Dedeman Ailesi büyüme hamlesini sadece otel inşaa ederek gerçekleştirmeyecek. Murat Dedeman strateji olarak  hazır otellerin yönetimini almayı (management) ya da franchise vererek büyümeyi planladıklarını söylüyor. “Günümüzde zincir ya da marka olmadan otel işletmek çok zor” diyen Dedeman, özellikle tekstil gibi emek yoğun sektörlerden kaçan işadamlarının turizm yatırımlarına yönelmesinin ise kendileri için bir avantaj olduğunu dile getiriyor. 

“Emek yoğun sektörlerden kaçan girişimcilerin turizme yatırım yapıyor olması bizim için avantaj. Biz bu otellerin işletmesine talip olabiliriz. Sektör dışından gelenler kendi yaptığı yatırımın işletmesini de kendisi yapmaya kalktığında ciddi sıkıntılar yaşıyorlar” diyor.

 

Artık turizmin her alanında yokuz

Bir dönem neredeyse turizmin her alanında olduklarını söyleyen Murat D

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde