Maliyet artınca müteahhit çözümü lüks konutta buldu

Maliyet artınca müteahhit çözümü lüks konutta buldu

İnşaat maliyetlerindeki artış ve arsa sıkıntısı, residence projelerini yeniden cazip kılıyor. Yabancı grupların ilgisi İstanbul'daki projeleri 5 yılda 2.5 kat artacak.

Maliyet artınca müteahhit çözümü lüks konutta buldu
16px
24px
29.07.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Dövizdeki dalgalanmayla artan inşaat maliyetleri, müteahhidi yeniden lüks konut üretmeye itecek. Emlak sektörünün yıldızının parladığı 2005 yılında lüks konut üretimine ağırlık veren, bu yıl ise orta gelirliye konut üretiminde adeta yarışa giren müteahhitler için artan maliyetlerle daralan kâr marjları, lüks residence projelerini yeniden cazip kılacak.

Realty World Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Büyükçetin, arsa sıkıntısı yaşayan müteahhitlerin sınırlı alanda çok daire inşa ederek saüş hızını artırabildikleri çok katlı residence'lara yönelmesinin ise orta vadede ucuz konut hayaline gölge düşüreceğine dikkat çekiyor. Büyükçetin, Levent, Maslak ve Esentepe ağırlıklı, sayıları 40'ı bulan residence projelerinin, sadece yerli müteahhidin değil, büyük yabana grupların da iştahını kabarttığını söyledi. Büyükçetin, "Danışmanlık yaptığımız İngiliz, Fransız büyük yatırımcılar, Amerikan yatırım fonları residence projeleriyle ilgili. Portekiz'den bile başvuran var.

Bu durum residence sayısını Maslak-Mecidiyeköy hatunda önümüzdeki 5 yılda 100'e taşıyacak" dedi.

Büyükçetin, yatırımların herbirinin maliyetinin 50-300 milyon dolar arasında olacağını da söyledi.

Nihal Yuvacan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde