Kutman kafa karştırdı

Kutman kafa karştırdı

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, buaralar ne yaptığını şaşırdı.

Kutman kafa karştırdı
16px
24px
17.10.2008 07:15
ABONE OLgoogle

Mesut Yılmaz'ın kuzeni olarak anılmasının ardından 'Her devrin borsacısı' olan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, buaralar ne yaptığını şaşırdı. Önceki gün SPK tarafından hapis cezası istenen Aydın Doğan'ın imtiyazında olan Hürriyet gazetesine, "İzmir Limanı'nda ortaklarımız güçlü" şeklinde konuşan Kutman, "İlk yatırım 6 ay maksimum bir sene içinde 150 milyon dolar civarında olur. 7 yılda kapsamlı yatırım toplamı 500-600 milyon dolar civarı olur" dedi.

YA VATANDAŞI YA İMKB'Yİ...

Bir gün vatandaşa 'benim param var, yatırıma devam ediyorum' konuşması yapan Kutman, bir gün sonra da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na bülten göndererek krizden etkilenebileceği iması veriyor. İşte o bülten: 'Global Yatırım Holding, küresel ekonomik krize bağlı koşullar ortadan kalkana ve proje finansmanı piyasası açılana kadar, Başkent Doğalgaz Dağıtım projesinin finansmanının gerçekleştirilmesini beklemediğini açıkladı. Şirketin İMKB bülteninde yer alan açıklamasına göre, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. hisselerinin devralınması için finansman çalışması kapsamında, yerli ve yabancı bankalardan oluşan bankalar konsorsiyumu ile proje finansmanı konusunda mutabakata varılmış ve bankalar, kredi komitelerinden gerekli onayları almışlardı.

GEREKÇE OLARAK KRİZİ GÖSTERDİ

Son dönemde yaşanan küresel ekonomik krizin mücbir sebep niteliği kazandığını, bu koşullarda yükümlülüklerini yerine getirmelerinin maliyet açısından tamamen olumsuz bir durum yaratacağını belirten yabancı bankalar, kredi komitesi onaylarına rağmen kredi kullandırılmasının mümkün olmadığını Global Yatırım Holding'e ifade ettiler. Açıklamada ayrıca, Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesini kazanan konsorsiyumda yer alan ABN Amro Infrastructure Capital Management Ltd.'nin kararına bağlı, bu şirketin Ortak Girişim Grubu içindeki pay oranının artmasının söz konusu olabileceği belirtildi.

Müge Bezirci/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde