Futbolun en karlı 11'i

Futbolun en karlı 11'i

Yatırım bankası UBS, Dünya Kupası'nın prim yaptıracağı 11 hisseden futbol takımı kurdu. DBS, forvete Puma'yı yerleştirdi. Almanya 2006'nın şampiyonuna ilişkin analiz de yapan banka, İtalya'nın Dünya Kupasını kazanacağını tahmin etti

Futbolun en karlı 11'i
16px
24px
27.04.2006 11:28
ABONE OLgoogle

Almanya'da düzenlenecek Dünya Kupası yaklaşırken, futbol tutkunlarının yanı sıra ekonomistler de kimin şampiyon olacağı üzerine tahminler yürütüyor. Dünya kupasının analizini yapan İsviçreli yatırım bankası UBS, turnuvaya katılan ülkelerin ekonomik görünümlerini incelerken, Haziran ayına kadar en iyi performansı gösterecek hisselerden bir futbol takımı kurdu. Tüketimin artacağı tezinden yola çıkan banka, kupanın olumlu etkileyeceği 11 hisseyi seçti. Aralarında Coca-Cola, Fuji, Canon, Nintendo ve Puma'nın da bulunduğu hisseler için alım önerisinde bulunan UBS, gösterecekleri performansa göre her hisseyi yeşil sahanın savunma, orta saha ve hücum hattına yerleştirdi.

Portföy, büyük şampiyonalara üç ay kala, piyasa ortalamasının üzerinde performans gösteren hisselerden oluşuyor. Hisselere bir an önce yatırım yapılmasını tavsiye eden UBS, kupanın sona ermesiyle hisselerin satılabileceğini ifade ediyor.

UBS'in gözde hisseleri Puma ve Nintendo
HOLCIM: Dünya Kupası'yla birlikte altyapı projelerine hız verilecek. Çimento üreticisi Holcim, satışların artmasından fayda görecek.

BEIERSDORF: Kozmetik üreticisi Beiersdorf, kişisel bakım ürünlerinin satışlarındaki artıştan olumlu etkilenecek.

SCOTTISH&NEWCASTLE: Bira üreticisi Scottish&Newcastle, İngiltere'deki bira tüketiminin artmasından ve pubların dolup taşmasından fayda görecek.

TESCO: Kupa sırasında İngiltere'de halk, yemek yapmaktansa hazır yemeğe yönelecek.

INTERCONTINENTAL: Turnuva süresince, rezervasyonlarında artış bekleniyor. Intercontinental dünya çapından misafirleri yakından tanıyor.

HEINEKEN: Bira tüketiminin artması hisseye olumlu yansıyacak. Dağıtım kapasitesinin önemli.

NINTENDO: Video oyunu üreticisi Nintendo, büyük futbol turnuvalarından kârlı ayrılıyor.

COCA-COLA: Turnuvanın ana sponsorlarından Coca-Cola'nın satışları artacak.

CANON: Dünya çapındaki turnuvalar dijital görüntüleme cihazları üreten firmalar için fayda sağlar. Forvetin solunda yer alan Canon, maçlardan en güzel görüntüleri çekebilecek kameralar üretiyor.

FUJI: Dijital görüntüleme cihazı üreticisi Japon Fuji, forvetin sağında. İleri uçta mevkidaşı Canon ile iyi anlaşacak.

PUMA: Popülerliği giderek artan Puma, ürün satışının arttığı bu dönemden kârlı ayrılacak. Puma, Ronaldinho ile birlikte kupanın gol kralı olabilir.

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde