Canevi: "Merkez Bankası'nın ciddiyetine piyasa artık inanmıştır'

Canevi: "Merkez Bankası'nın ciddiyetine piyasa artık inanmıştır'

TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, piyasalardaki dalgalanmalara ilişkin, bu işin sadece Merkez Bankası, Hazine ve bankacılık sektörüne havale edilecek bir konu olmadığını belirterek...

Canevi: "Merkez Bankası'nın ciddiyetine piyasa artık inanmıştır'
16px
24px
27.06.2006 22:17
ABONE OLgoogle

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, piyasalardaki dalgalanmalara ilişkin, bu işin sadece Merkez Bankası, Hazine ve bankacılık sektörüne havale edilecek bir konu olmadığını belirterek, 'Şu anda geldiğimiz noktada bence Merkez Bankası doğruyu bulmuştur. Merkez Bankası'nın ciddiyetine piyasa artık inanmıştır' diye konuştu.

Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olarak kendi üzerine düşeni yapacağını ispatladığını dile getiren Canevi, 'Top dolayısıyla hükümetin elindedir. Topun sadece Merkez Bankası'nda olmadığı, hükümetin maliye ve ekonomi politikalarıyla ilgili olduğu anlaşılmıştır' dedi.

Yavuz Canevi, 'Türkiye'nin İlk 500 Bilişim Şirketi' araştırmasının sonuçlarının açıklandığı törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntıları aşmasının eğitime bağlı olduğunu ifade eden Canevi, 'şeytan üçgeni' olarak nitelendirdiği faiz, döviz ve enflasyon konusunda 15-20 yıllık bir vizyonun belirlenmesi ve bu süreçte bilişim ve enformasyon teknolojisine odaklanması halinde her şeyin rayına oturacağını söyledi. Ekonomide belli dönemlerde yaşanan dalgalanmaların hafif dalgalar olduğunu belirten Canevi, 'Bu bir dalgadır. 2001'de bu dalga çok yüksek geçti. 2006'da yaşadığımız olay çok daha hafif bir dalgadır, hiçbir zaman bir tsunamiye dönüşme olanağı yok. Çünkü her seferinde altyapımız daha sağlam oluyor, krizlerden çok iyi ders alıyoruz. İnşallah bu küçük krizden de çok büyük bir ders almışızdır.' şeklinde konuştu. Şu anda ekonomide yaşanan çalkantıların 'kriz' olarak nitelendirilip initelendirilemeyeceği yönündeki bir soruyu ise Canevi, "Siz kriz deyin, ne diye adlandırırsanız adlandırın. Ancak yaşadığımız olay gerçektir. Bence artık bu işin havası alındı." diye cevapladı.

Yavuz Canevi, dalgalanmaya karşı alınan önlemler sürecinin sadece Merkez Bankası, Hazine ve bankacılık sektörüne havale edilecek bir konu olmadığını belirterek, 'Şu anda geldiğimiz noktada bence Merkez Bankası doğruyu bulmuştur. Merkez Bankası'nın ciddiyetine piyasa artık inanmıştır' diye konuştu. Merkez Bankası'nın ne kadar ciddi olduğunu ve piyasalara müdahale edip edemeyeceğini artık kimsenin tartışmadığını ifade eden Canevi, 'Onun dozunu tartışıyorlar, (aman fazla üstümüze gelmezse iyi olur) demeye başladılar' dedi.

Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olarak kendi üzerine düşeni yapacağını ispatladığını dile getiren Canevi, 'Top dolayısıyla hükümetin elindedir. Topun sadece Merkez Bankası'nda olmadığı, hükümetin maliye ve ekonomi politikalarıyla ilgili olduğu anlaşılmıştır' diye konuştu. ABD de dahil bütün dünyada bir yavaşlama beklendiğini kaydeden Canevi, böyle bir konjonktürde Türkiye'nin yine yüzde 7- 8'lik büyüme gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye ekonomisi hakkında her zaman iyimserliğini koruduğunu vurgulayan Canevi, şöyle konuştu: 'Bizim de artık yüzde 7- 8'lik büyümeyi hedeflemeyen bir ekonomi politikasını kendimize hazırlamamız lazım, ancak Türkiye her halükarda yüzde 4- 5'lik büyüme kapasitesi olan bir ülke. Şu anda geldiğimiz noktada tereddüt görmüyorum. Yurt dışından gelen mesajlar da yavaş yavaş düzelmeye başladı. Tamamen iyimserliğimi koruyorum, ama böyle küçük dalgalanmaları da küçümsememek, bunlardan ders almak lazım. İleriye dönük kötümser bir senaryo yazmanın hiçbir gerekçesi ve altyapısı yok.'

İstanbul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde