'Beni zorla başbakan yapacaklar' diyen kim?

'Beni zorla başbakan yapacaklar' diyen kim?

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, gözaltında yaşadıklarını anlattı

'Beni zorla başbakan yapacaklar' diyen kim?
16px
24px
06.07.2008 19:08
ABONE OLgoogle

Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, "Yapılanlardan suç çıkartamayıncı, yapılacakları üretmişler" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, ART'de yayınlanan Ankara Rüzgarı programı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dışarda bekleyen basın mensuplarına, "Sizi yorduğum için özür dilerim, hem de takibinizden ötürü teşekkür ederim" diyen Balbay, programda her soruya yanıt verdiğini söyledi.

Gazeteciliği çok sevdiğini kaydeden Balbay, "Hiçbirinizin böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamanızı temenni ediyorum. Mesleğimizin bu tür suçlamalar altında kalmamasını istiyorum" dedi.

Sorgu boyunca, sorularının tümünün mesleği ile ilgili olduğunu kaydeden Balbay, "Bu da Türkiye'nin - korku imparatorluğu demeye dilim varmıyor- ama nasıl bir tablo ile karşı karşıya bırakılmak istendiğini gösteriyor" diye konuştu.

"YARGILANMADAN MEZARA TAHLİYE"

Balbay, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Kuddisi Okkır olayı ile ilgili olarak, "Yargılanmadan mezara tahliye" yorumunu yaptı.

Tutuklanan emekli paşalar ile ilgili Balbay, "Tek dileğim kendilerini ifade edebilecekleri bir ortama kavuşmaları. Hüküm giymeden bir insana suçlu denilebilir mi ?" dedi.

Balbay, "7 Temmuz planlarını gerçekçi buluyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Yapılanlardan suç çıkartamayınca, yapılacakları üretmişler, öyle anlaşılıyor. 1 Temmuz'da kimsenin haberi olmadan, 40 ilde miting yapılabilir mi? Bir mitingin hazırlığı ne kadar sürer" yanıtını verdi.

Serbest bırakılacağını öğrendiği an, "yeniden doğmuş gibi" olduğunu söyleyen Balbay, "Kendimi her şeye hazırlamıştım. Sinan Aygün tutuklanınca, tamam dedim. Polislere, (buradan nereye?) diye sordum. (Metris) dediler" dedi.

Balbay, "Soruşturmada sizce ne olur?" sorusu üzerine ise, "Bugüne kadar olan olur?" ifadesini kullandı.

Balbay, ART televizyonundan alkışlar eşliğinde, birlikte pogram yaptığı Emin Çölaşan ile çıktı.
 
GÖZALTINDA YAŞANANLAR 

Balbay, programda yaptığı açıklamada, özellikle İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasının ardından, "her an her şey olabilir gibi" bir düşünce içinde olduğunu, ancak Ergenekon soruşturmasında iddianamenin 15 gün içinde tamamlanacağı yönünde çıkan haberlerin ardından, gözaltına alınabileceğini aklından çıkarttığını aktardı. Balbay, gözaltı süresince toplam 7 kez sağlık kontrolünden geçtiğini söyledi.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Orgeneral Şener Eruygur, ATO Başkanı Sinan Aygün ile ayrı odalarda kaldıklarını kaydeden Balbay, bazen tuvalete giderken karşılaştıklarını anlattı.

Balbay, Sinan Aygün'ün ifade vermeyi beklerken gözleri kapalı bir şekilde 'Beni zorla başbakan yapacaklar" diye mırıldandığını aktardı. Balbay, "Aygün'ün kafasında belki siyaset vardı" ifadesini kullandı.

Balbay, bu sürecin devam etmesi halinde, akla hayale gelmeyecek kişilerin bile bunun içine sokulabileceğini söyledi. "Ben de bu süreci eleştirmeyeyim" diyenlerin ayaklarını denk alması gerektiğini kaydeden Balbay, hedefin TSK'yı yıpratmak olduğunu savundu. Balbay, TSK'da göreve gelecek komutanların tırnakları sökülmüş olarak masaya oturtmak istenildiğini ileri sürdü.

Gözaltı süresince saygısız hiçbir hareket ile karşılaşmadığını kaydeden Balbay, "Karşılıklı diyaloglar gayet iyiydi. Önce insanız, sonra polisiz demişler. Orada bunu gördüm. Bana (Mustafa Bey, size bu muameleyi yapıyoruz ama polis öldüren biri geldiğinde aynı muameleyi yapıyoruz) dediler" diye konuştu.

Balbay, ifade vermesi halinde medyaya servis yapılacağı haberi aldığını belirterek, "Bu nedenle gözaltında konuşmama hakkımı kullandım" dedi. Balbay, polis içindeki bir yapılanmanın ifadeleri basına servis ettiğini ileri sürdü. Balbay, gözaltı sürecince 400 sayfa kitap okuduğunu söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde