Ata'nın çiftliğinde ABD'liler söz sahibi

Ata'nın çiftliğinde ABD'liler söz sahibi

TEKEL'in özelleştirme yoluyla satılması, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin kullanımı konusunda Amerikalılar'ın söz sahibi olmasına yol açtı. İşte ilginç gelişme..

Ata'nın çiftliğinde ABD'liler söz sahibi
16px
24px
05.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

TEKEL'in İçki bölümünün özelleştirilmesi sonrası yapılan devirle, AOÇ arazisinin ortasında yer alan Bira Fabrikası ve depolar Mey İçki'ye geçti. Ancak, Mey İçki'nin çoğunluk hisseleri (yüzde 90) Texas Pasific Grup tarafından geçtiğimiz hafta satın alındı. Böylece ABD şirketi, üç yıllığına, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde söz sahibi oldu.

2009'DA İADE EDİLECEK

TEKEL İçki'nin devri sırasında, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin ortasında yer alan Bira Fabrikası ile Beykoz'daki içki fabrikası diğerlerinden ayrı tutuldu. AOÇ arazilerinin mülkiyeti devredilemediğinden TEKEL Bira Fabrikası için alıcı firmaya 5 yıllık bir kullanım (intifa) hakkı tanındı. Devrin 2004 yılında yapıldığı gözönüne alındığında, alıcı firmanın 2009 yılına kadar burayı kullanma hakkı bulunuyor. Bu arada Mey İçki Üst Yöneticisi Galip Yorgancıoğlu, arazi üzerindeki bira fabrikası ve depoları zamanı geldiğinde devredeceklerini söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde