50 bin YTL ver, pilot ol

50 bin YTL ver, pilot ol

HAVADAKİ REKABET PİLOT TALEBİNİ PATLATTI. DOKTORUNDAN AŞÇISINA KADAR HERKES...

50 bin YTL ver, pilot ol
16px
24px
27.05.2006 11:17
ABONE OLgoogle

Sibel Cingi'nin haberi

Özel havayolu firmalarının devreye girmesi ile havada başlayan kıran kırana rekabet hem pilotlara hem de pilot olma hayali kuranlara yaradı.Doktorundan, mühendisine, aşçısından turizimcisine her meslekten kursiyerler 50 bin YTL ödeyip 1,5 yılda pilot olmaya çalışıyor.

En ucuz uçak bileti, en fazla uçuş noktası derken havayolları arasında başlayan kıran kırana rekabetin ardından sektörde şimdi de pilot kavgası başladı. Mevcut havayolu firmalarının filolarını büyütmesi ve sektöre giren yeni oyuncular nedeniyle pilot açığı her geçen katlanarak artıyor. "Uçak ve yolcu var, ama pilot yok" diyen havayolu firmaları, birbirlerinin pilotlarına göz koyunca havada "kim kimin pilotunu kapacak" yarışı başladı. Bu kavga pilot maaşlarına da yansıdı.

Durum böyle olunca doktorundan, mühendisine, aşçısından turizimcisine ve İngilizce öğretmenine kadar pek çok meslekten yüzlerce kişi pilot eğitimi veren okulların kapısını çaldı. Banka kredisi alarak ya da evini hipotek ettirerek okullara kayıt yaptıranlar bile var.

Bir firma 65 pilotunu birden kaptırdı

Türkiye'de özel havayollarının devreye girmesi, THY başta olmak üzere şirketlerin filolarını genişletme yönünde attığı adımlar büyük bir pilot açığına neden oldu. Havayollarından diğer havayollarına transferler arttı. Bu da pilotların maaşlarının fırlamasına neden oldu. Havayolu firmaları pilotları kendi tarafına çekebilmek için yüksek transfer ücretlerinin yanı sıra 5 ila 10 bin dolar arasında maaşlar teklif etmeye başladı.

Havayolu firmaları arasında rekabet öyle bir boyuta ulaştı ki anlatılanlar insanı hayrete düşürüyor. Öyle ki bir havayolu firması rakibinin bir anda 65 pilotunu elinden aldı.

Başka bir havayolu firması ise yine kokpitten kabine kadar tüm ekibini rakip bir firmaya kaptırdığı için passenger bölümünü durdurmak zorunda kaldı.

Özellikle THY'nin yaptığı pilot transferleri Onur Air, Pegasus ve Atlas Havayolları'nı büyük bir sıkıntıya soktuğu belirtiliyor. Önümüzdeki ay 65 pilot daha alacağı söylenen THY nedeniyle sektör şimdiden taarruza geçmiş durumda.

Pilot olmanın maliyeti 50 bin YTL

Havacılık sektörünün önümüzdeki 10 yılda 237 yeni uçağa ve 2 bin 136 pilota ihtiyaç duyacağı öngörülüyor. Bugün itibariyle ise Türkiye'de yaklaşık bin 500 pilot bulunuyor. Sadece 2006 yılında 242 yeni pilota ihtiyaç var. Durum böyle olunca uzun yıllardan bu yana iyi bir imaja sahip olduğu için birçok kişinin hayallerini süsleyen pilotluğun son dönemde kazanılan yüksek maaşlar nedeniyle yıldızı daha çok parladı.

Bu nedenle de Anadolu Yıldızları, Duha, Bonair ve Sindel gibi havacılık okullarında ekstra bir hareketlilik yaşanıyor. Cebine  yaklaşık 50 bin YTL koyan pilot olmak için bu okulların yolunu tutmaya başladı. Okullar eğitim verecekleri pilot adaylarında seçici davranıyor.

Eğitim seviyesi yüksek kişileri daha çok tercih eden okullar, ayrıca kişinin soğukkanlı olması, İngilizcesi olması gibi kriterlere de dikkat ediyor. Önce detaylı bir sağlık kontrolünden geçirilen pilot adayları daha sonra sıkı bir eğitime tabi tutuluyor. Okulların verdiği eğitimleri alan pilot adayı belli bir uçuş kotasını doldurduktan sonra simülatör sınavına ve Sivil Havacılık Kurumu'nun belirli tarihlerde yaptığı sınavlara girerek pilotluğa adım atmış oluyor.

Pilot olmak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde