Yemekte üçlü zirve

Yemekte üçlü zirve

Cumhurbaşkanı Gül'ün Yemen Cumhurbaşkanı Salih onuruna verdiği yemekte neler oldu?

Yemekte üçlü zirve
16px
24px
25.02.2008 22:57
ABONE OLgoogle
Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, terörle mücadelede zengin ülkelerin fakir ülkelere yardım etmesi gerektiğini ve işsizliğin azaltılması gibi konularda destekçi olması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı öncesi Türk ve Yemenli bakanlar Siyasi Danışmalara İlişkin Mutabakat Muhtırası; El Yazmalarının Dijital Kopyalarının Değişimi Protokolü; Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Mutabakat Muhtırası; Sağlık Alanında İşbirliği Protokolü ve Denizcilik Anlaşması'na imza koydular.

İki ülke arasındaki ilişkilerin "çok tarihi" olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in ziyaretinin iki ülke arasında devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunu belirterek ziyaretin önemine işaret etti.

Türkiye'nin 2009-2010 yılları arasında BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği ve İzmir'in EXPO 2015 adaylığı için destek istediğini ileten Cumhurbaşkanı Gül, Yemen tarafının desteklerini bir kez daha tekrarladığını söyledi. Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih de Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğini desteklediklerini çünkü Türkiye'nin İslam dünyası ve Arap dünyasının temsil edeceğini söyledi.

İki ülke arasında karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğini belirten Salih, Türk yatırımcıların ülkesinde gerekli destek ve himayeyi göreceği garantisini verdi ve Türk yatırımcıları ülkesinde yatırım yapmaya çağırdı.

İki ülke arasındaki birliğin sembolü olarak nitelendirdiği Osmanlı döneminden kalma eserlerin orijinaline uygun olarak restore edildiğini belirten Salih, bunun için de oldukça yüksek miktarda paralar harcadıklarını ifade etti.

Irak'taki gelişmelerin ve Türkiye'nin Kuzey Irak'a düzenlediği kara operasyonun da görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Salih, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu operasyonun sivil Irak halkını hedef almadığını ve hedefin teröristlerin barınakları ve teröristlerin temizlenmesi olduğunu söylediğini bildirdi. Salih, Cumhurbaşkanı Gül'ün Türkiye'nin Irak'ın siyasi birlik ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ilettiğini sözlerine ekledi.

Terörle mücadele konusuna değinen Yemen Cumhurbaşkanı Salih, terörle mücadelede zengin ülkelerin fakir ülkelere yardım etmesi gerektiğini ve işsizliğin azaltılması gibi konularda destekçi olması gerektiğini vurguladı.

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih onuruna Çankaya Köşkü'nde bir akşam yemeği verdi.

Yemeğe Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Devlet Bakanı Nazım Erken, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan katıldı.

Yemek öncesi Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın uzun süre ayakta sohbet ettiği görüldü. Yemeğe Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç'ın katılması da dikkat çekti.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde