Uzan'ın yatının parası Motorola'ya

Uzan'ın yatının parası Motorola'ya

Uzan Ailesi'nin geçen yıl İsrail'de el konulan 36 metre uzunluğundaki Be Mine (Benim ol) adlı süper lüks eğlence yatı, 8 milyon dolara satışa çıkarıldı.

Uzan'ın yatının parası Motorola'ya
16px
24px
28.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Uzanlar’a yönelik operasyonun başladığı günlerde ortadan kaybolan yatın parasını Uzan Grubu ile Telsim'in borcu nedeniyle mahkemelik olan ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki davaları kazanan Motorola alacak. Motorola'nın yatın yerini İsrail gizli servis örgütü MOSSAD’ın yardımıyla bulduğu iddia edilmişti. Motorola ayrıca anlaşmazlık ortaya çıkınca Uzanlar'ın yattaki tüm hisseleri eşine devrettiğini de ileri sürmüştü.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cem Uzan'a ait “Frequency” ile Hakan Uzan'a ait “Air Waves” adlı yatlara el koymuş ancak Türkiye karasularında olmadığı için “Be Mine” adlı yatı alacaklarına karşılık satma imkanı bulamamıştı. Be Mine’ın 2003 yılında Mısır'ın tatil cenneti Şarm el Şeyh'te ortaya çıkması Ankara'yı ayağa kaldırmıştı.

1992'de "Yılın Yatı" seçilen Be Mine'da dört güverte ve dört kamara bulunuyor. 8 personel ile seyre çıkan teknenin azami hızı 16 deniz mili. İsrail'in Globes gazetesi, Be Mine’ı İsrail kıyılarının gördüğü en lüks yatlardan biri olarak nitelendirildi. King Solomon Oteli yakınındaki Eilat Marina’da demirleyen yat, görücüye çıkarıldı. İlgilenen gruplar teklif vermeden önce yatı inceleyebiliyor. Yatı satmak için Danziger, Klagsbald & Co. Matry hukuk şirketinden Ronen Matry görevlendirildi. Matry, New York Güney Bölgesi'ndeki bir ABD Bölge Mahkemesi'nin kararıyla Motorola Corporation'ın talebi üzerine yediemin olarak atandı. Karar Uzan Ailesi aleyhine telekom ekipmanları üreticisi Motorola'nın Telsim'den 2 milyar dolarlık alacağı için verildi.

Mahkeme Uzanlar'ı Motorola ve Nokia şirketlerini dolandırmaktan suçlu bulmuştu. İki şirket Telsim’in yönetimi TMSF’ye geçtikten sonra anlaşmazlığı çözmüştü. Telsim'ın Aralık 2005'te yapılan satış ihalesinde oluşan 4 milyar 550 milyon dolarlık fiyat sonrasında satıştan Motorola 910 milyon dolar, Nokia ise 341 milyon dolar almıştı. Uzanlar'a ait Frequency ve Airwaves adlı yatların yanında Be Mine daha mütevazı kabul ediliyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Uzan Grubu'ndan haczettiği ve muhammen bedelleri 66 milyon YTL'yi aşan Frequency ve Airwaves adlı yatlara iki ihalede alıcı bulamamıştı. Yatlar 6 ay içinde yapılacak yeni ihale ile pazarlık usulü satılacak.

Doğan Erdoğan/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde