Unakıtan: Türkiye eskisi gibi olsaydı darma duman olurduk

Unakıtan: Türkiye eskisi gibi olsaydı darma duman olurduk

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin yapısal reformlar yaptığını ve bütçe açığını azalttığını belirterek, "Türkiye eskisi gibi olsaydı darma duman olurduk" dedi.

Unakıtan: Türkiye eskisi gibi olsaydı darma duman olurduk
16px
24px
29.05.2006 14:41
ABONE OLgoogle

Unakıtan, Merkez Bankası`nın tarihindeki en bağımsız günlerini yaşadığını, hükümetin de politikalarıyla bunu koruyacağını söyledi.

Hesap Uzmanları Kurulu'nun düzenlediği 'AB Sürecinde Vergi Politikaları' konulu panelin açılış konuşmasını yapan Unakıtan, Maliye Bakanlığı'nın AB müktesebatına en uyumlu bakanlık olduğunu söyledi. Unakıtan, Maliye Bakanlığı gibi bir çok bakanlığın da AB uyumlu durumda olduğunu belirterek, "Türkiye tarama ve müzakere sürecinde çok sıkıntı çekmeyecek. Çünkü bu zamana kadar AB uyumlu mevzuat çalışmalar yapıldı" dedi. Vergi sisteminin AB uyumlu olarak yeniden yapıldığını ifade eden Unakıtan, kurumlar vergisinin yakında yasalaşacağını, gelir vergisi çalışmalarının da son aşamaya geldiğini kaydetti.

Unakıtan, eski yüksek faiz ve enflasyon rakamlarının tarihe karıştığını, Türkiye'de artık enflasyonun 'yüzde 1 yukarıda mı? aşağıda mı?' gerçekleşeceğinin tartışıldığını belirterek, "Bundan 3-4 yıl önce bunlar hayal bile edilemezdi" dedi.

Dalgalı kur politikasının devam edeceğini, bundan da kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini anlatan Unakıtan, Merkez Bankası'nın da bağımsız olduğunu vurguladı. Unakıtan, merkez bankalarının bağımsız olmasının iktidarların işine gelmemesine rağmen bunu gerçekleştirdiklerini belirterek, "Çünkü doğrusu buydu. Bizde doğru olanı yaptık. Merkez Bankası şuanda tarihindeki en bağımsız günlerini yaşıyor. Bizim politikamızda bunu korumak. Müdahale olursa şöyle olur, böyle olur. Yok öyle şey kardeşim. Biz, dalgalı kurdan ve Merkez Bankası`nın bağımsızlığından taviz vermeyiz. Herkes hesabını buna göre yapsın" diye konuştu.

Türkiye'nin yapısal reformlar yaptığını ve bütçe açığını azaltığını kaydeden Unakıtan, "Bütçe açığı eskisi gibi olsaydı; Türkiye eskisi gibi olsaydı darma duman olurduk" dedi. Unakıtan, Türkiye'nin 2006 yılından itibaren borçlarını nominal olarak indirmeye başlayacağını söyledi.

Kamu maliyesini güçlendirmek için reformlara devam ettiklerini, ancak petrol fiyatlarındaki artış gibi bazı durumlara müdahale edemeyeceklerini vurgulayan Unakıtan, Türkiye`nin de ABD gibi bu alanda tasarruf yapması gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında, pozisyon açığı veren özel sektörü de uyaran Unakıtan, şöyle dedi: "Özel sektörde hesabını iyi yapsın yoksa kayar gider. Hiç kimse gözünün yaşına bakmaz. Pozisyon açıkları olacak, bilmem ne olacak, ondan sonra ben yandım; yok öyle şey. Burada dalgalı kur var, burada serbest piyasa ekonomisi var. Serbest piyasa ekonomisini yaygınlaştırmak için de özelleştirmelere bütün hızımızla devam edeceğiz."  

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde