Türkiye’ye helikopter satmak isteyen şirket, Fransa’ya ‘soykırım’ uyarısı yaptı

Türkiye’ye helikopter satmak isteyen şirket, Fransa’ya ‘soykırım’ uyarısı yaptı

Fransa Meclisi'nde 18 Mayıs'ta görüşülecek olan ve Ermenilere soykırım yapıldığı iddiasını inkâr edenlere para ve hapis cezası getiren yasa tasarısı sebebiyle Türkiye ile Fransa arasındaki gerilim tırmanıyor.

Türkiye’ye helikopter satmak isteyen şirket, Fransa’ya ‘soykırım’ uyarısı yaptı
16px
24px
14.05.2006 10:02
ABONE OLgoogle

Tansiyonun yükselmesinden en çok kaygı duyanların başında ise Türkiye ile ticari ilişkileri bulunan firmalar geliyor. Fransalı parlamenterleri tasarının reddi için iknaya çalışan şirketler, Ermeni oylarını kazanmak için atılacak böyle bir adımın karşılığında Türkiye'den gelecek ambargolar nedeniyle büyük ticari kayıplara uğrayacaklarından korkuyor. Ortakları arasında Fransızların da bulunduğu dünyanın en büyük helikopter üreticilerinden Eurocopter de bu yaz sonuçlanması beklenen saldırı helikopteri ihalesinde (ATAK) şansını kaybetmemek için Ermeni tasarısı konusunda De Villepin hükümetini uyardı. Firmanın yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda İcra Kurulu Direktörü Fabrice Bregier, bu türlü krizlerin geçici, dostluğun ise baki olduğunu belirterek, “Ben politikacı değil, uluslararası bir şirketin yöneticisiyim. Ama gazete okumuyor da değilim ve yönetici olmam olaylar hakkında bir fikrim olmadığını göstermez. Biz Avrupalı sanayiciler olarak bu konuda Avrupalı hükümetler nezdinde gerekli mesajları verdik.” diyor.

Avrupa Hava Savunma ve Uzay Şirketi İcra Kurulu üyesi de olan Bregier, ihaleyi kazanmaları halinde Türkiye'yi Eurocopter Tiger firmasına da ortak olmaya davet etti. Bregier, sonuçta gülen taraf oldukları takdirde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına hemen karşılık vereceklerini ve kusursuz bir hizmet sunacaklarını taahhüt etti. Çalıştıkları ülkelere en iyi teknoloji transferi imkanları sunduklarını belirten Bregier, “Rakiplerimizden daha iyi teknolojiye sahip olduğumuz gibi teknoloji transferi konusunda da rakiplerimize nispeten daha açık davranıyoruz. Her şeyi transfer etmeye hazırız.” şeklinde konuşuyor. Türkiye'nin, Avrupa'daki en büyük orduya sahip olduğuna dikkat çeken Fransız yönetici, zamanı geçmiş, teknolojisi eskimiş, elde kalmış teçhizat ve silahların Türk ordusu için asla uygun olmayacağını söylüyor. Bregier, “Türkiye'ye 90 helikopter satmanın ötesinde bir işbirliği sunuyoruz. OCCAR çatısı altında Eurocopter Tiger'ın ortağı olmanızı teklif ediyoruz.” diyor.

Türkiye'nin terörle mücadele kapsamında ihtiyaç duyduğu taarruz/taktik ve keşif helikopterlerinin temini için başlattığı ATAK Projesi için düğmeye 1996'da basıldı. Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık maliyeti bulunan proje, teklifler alınmasına rağmen 5 yıl boyunca sürüncemede kalırken, 2004'ün Mayıs ayındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında mevcut ihale iptal edilerek, yeni bir tedarik modeli ile ihaleye çıkılması kararlaştırıldı. Eski ihalenin iptalinden sonra ihtiyacın daha kısa sürede karşılanmasını ve yurtiçindeki yeteneklerin maliyet-etkin şekilde kullanılmasını da hedefleyen yeni model kapsamında çalışmalara başlandı. Bunun için 10 Şubat 2005'te yeni bir ‘Teklife Çağrı Dokümanı' yayınlandı. Dokümana 5 Aralık 2005 tarihinde Tiger helikopteri ile Eurocopter, A-129 Mangusta helikopteri ile İtalya'nın Agusta firması, MI-28 Havoc ile Rusya Federasyonu'ndan Rosoboronexport, CSH-2 Rooivalk helikopter modeli ile Güney Afrikalı Denel firması cevap verdi.

Saatte 280 km hıza ulaşıyor

Eurocopter, 1992 yılında Aerospatiale-Matra (Fransa) ile DaimlerChrysler Aerospace'in (Almanya) helikopter bölümlerinin birleşmesi ile kuruldu. Halen dünyanın en büyük üç havacılık şirketinden biri olan EADS'ın (European Aeronautic, Defense and Space Company) yüzde yüz iştiraki olan Eurocopter, Fransa, Almanya ve İspanya ortaklığı ile kuruldu. Şirket tarafından üretilen Tiger, gövdesi kompozit, yani daha esnek ve sağlam malzemeden yapılmış tek saldırı helikopteri olarak biliniyor. Bu yönüyle helikopter gerek tespit edilebilirlik gerekse ağırlık açısından diğer helikopterlere göre daha avantajlı durumda. 15,82 metre uzunluğundaki Tiger, saatte 280 kilometre hız yapabiliyor. Tiger'ı Almanlar, tanksavar olarak görüyor ve helikopter üzerindeki silahları ona göre düzenliyor. 6,6 ton

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde