'Türkiye, AB heyecanını kaybetti'

'Türkiye, AB heyecanını kaybetti'

JOOST LAGENDİJK: TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİK SÜRECİNDEKİ GELİŞMELER OLUMSUZ.

'Türkiye, AB heyecanını kaybetti'
16px
24px
04.06.2006 13:58
ABONE OLgoogle

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da 'Türkiye-AB İlişkileri' konulu panele katılan Lagendijk, Türkiye'nin AB konusunda heyecanını yitirdiğini söyledi, reformların durma düzeyine geldiğini belirtti.

Reformların durma noktasına gelmesinin sebebinin yaklaşan seçimler olduğunu ifade eden Lagendijk, Türkiye'de son aylarda yaşanan gelişmelerin kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Lagendıjk, "bir taraftan yargıya yapılan saldırı, diğer taraftan AK Parti'nin yapılması gereken reformları yapmaması, AB üyeliği heyecanının kaybolmasına sebep oldu" dedi.

Lagendijk, "bu olumsuzluklar Türkiye'nin çok başını ağrıtır" açıklamasını yaptı. Joost Lagendijk, konuşmasında CHP'yi de eleştirdi.

CHP'nin milliyetçi bir parti olma yolunda ilerlediğini savunan Lagendijk, Deniz Baykal'ın Türkiye'nin AB üyeliğinde başarılı olamayacağını belirtti.

Türkiye 3 ekimde müzakerelere başladı
Türkiye ile AB arasındaki müzakereler 3 ekim tarihinde başlamıştı. Türkiye'nin 3 ekimde AB ile müzakerelere başlamasından önce Avusturya'nın 'imtiyazlı ortaklık' ta diretmesi krize neden olmuştu.

Avusturya, Müzakere Çerçeve Belgesi'ne 'imtiyazlı ortaklık' ibaresinin girmesi için uzun süre direnmişti. 25 üyeli birlik içinde tek kalan Avusturya'nın sonunda direnci kırılmış ve Müzakere Çerçeve Belgesi onaylanmıştı.

Avusturya ile yürütülen pazarlıkların uzun sürmesi nedeniyle diplomaside pek sık uygulanmayan bir kural işletildi. Pazarlıkların yürütüldüğü Lüksemburg'ta saatler gece yarısına iki dakika kala 23:58'de durdurulmuştu.

AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten İngiltere, bu süreçte Türkiye'ye önemli ölçüde destek vermişti. AB kulislerinden sızan bilgilere göre, İngiltere'nin diplomasideki başarısı müzakerelerin başlamasında etkili olmuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde