Türk Telekom'da borç krizi

Türk Telekom'da borç krizi

TELEKOM'U 6.5 MİLYAR DOLARA ALAN OGER, HAZİNE'YE 350 MİLYON YTL BORÇ ÇIKARDI.

Türk Telekom'da borç krizi
16px
24px
15.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirilmesi olan Türk Telekom'un Oger'e satışında, 'borç krizi' çıktı. Türk Telekom'un yüzde 55'lik hissesini 6.5 milyar dolara satın alan Oger Telekom, mahsuplaşma işlemleri sırasında, Hazine'den, 350 milyon YTL'lik alacak çıkardı. Oger, bu paranın satış bedelinden düşülmesini istedi. Hazine Müsteşarlığı da bir inceleme yaparak, Oger'e alacaklı değil, borçlu çıkardı.

Bunun üzerine Hazine Müsteşarlığı, Oger'in alacak iddiaları ile ilgili inceleme başlattı. Hazine kontrolörleri tarafından yapılan inceleme sonucunda Oger'in alacak iddiasının gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. Hazine Müsteşarlığı, bu incelemenin ardından, Oger'in, Hazine'ye, 60 milyon dolar daha ek ödeme yapması gerektiğine ilişkin bir rapor hazırladı.

Hazine Müsteşarlığı ile Oger arasında bir uzlaşmaya varılamaması üzerine, konuyu araştırmak üzere bir komisyon oluşturuldu.

Hüseyin Özay/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde