TOBB'u personeline gönderdi

TOBB'u personeline gönderdi

Dünya Bankası Başkanı Wolfowitz, Filistin'deki sanayi bölgesi için mali destek isteyen TOBB heyetine, "Finans konularına hakim değilim, ilgili personelle görüşün" dedi.

TOBB'u personeline gönderdi
16px
24px
30.01.2007 08:47
ABONE OLgoogle

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı'yken geçtiğimiz yıl Dünya Bankası'nın başına geçen Paul Wolfowitz, finans konularından anlamadığını ve teknik konuların ilgili personelle görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Wolfowitz, önceki akşam TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığındaki TOBB heyeti ile Edirne'de yemekte biraraya geldi. Edinilen bilgiye göre TOBB heyeti yemekte Wolfowitz'e Filistin Gazze Şeridi'ndeki Erez Sanayi Bölgesi'ni canlandırma projesini anlattı. Ayrıca Wolfowitz'e projenin detaylarını içeren bir bilgi kitapçığı verildi. TOBB heyeti Wolfowitz'e projeye Dünya Bankası'nın mali desteğini beklediklerini aktardı.

 Wolfowitz ise TOBB heyetine olumlu yanıt verdi. Ancak olumlu yanıt verirken sarf ettiği sözcükler dikkat çekti. Erez Sanayi Bölgesi Projesi'ne destek verilmesine olumlu yaklaşan Wolfowitz, "Bölgede huzur sağlamak adına stratejik bir önemi olduğunun farkındayım" dedi. Wolfowitz'in "Ancak finans konularına hakim değilim. Bu tip teknik konuları ilgili personelle görüşmeniz gerekir" dediği öğrenildi.

Projenin desteklenmesinin Dünya Bankası'ndan çok özel sektörü finanse eden ilgili kuruluş International Finance Corporation'ın IFC) alanına girdiğini aktaran Wolfowitz, yemek masasındaki IFC yetkilisinin ilgilenmesini istedi. IFC yetkilisi ise projenin farkında olduklarını ve inceleme süreci olacağını belirtti. Erez Sanayi Bölgesi'nin yeniden faal olabilmesi için İsrail'in güvenlik protokolü imzalaması gerekiyor. Konunun şubat ayında Türkiye'yi ziyaret edecek olan İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le yapılacak görüşmelerde gündeme gelmesi bekleniyor.

KISSINGER ÖRNEĞİ
Irak Savaşı'nın mimarları arasında gösterilen Wolfowitz'in yemekte Türkiye'nin komşularıyla olan sorunlarına da göndermeler yaptığı belirtildi. Türkiye'nin stratejik önemine tersinden bakıldığında zor komşuları olduğunu anlatan Wolfowitz, "Pozitif düşünmeniz gerekiyor. Yarın ilişkiler düzelebilir. Bulgaristan'la da 15 yıl önce ilişkileniz kötüydü. İlişkilere negatif bakmayın" diye konuştu.

Türkiye'nin komşu ülkeler kaynaklı yaşadığı zorluklara Vietnam Savaşı'nın mimarları arasında gösterilen ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'ın 'Yeni Zelanda'nın sorunu yok, çünkü komşuları yok' sözüyle benzetmet yapan Wolfowitz, "Sizin komuşunuz çok, stratejik öneminizin bir nedeni de bu" dediği kaydedildi.

Seçkin Ürey/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde