TOBB ekonominin barometerisini ölçtü, ikinci yarı kötü

TOBB ekonominin barometerisini ölçtü, ikinci yarı kötü

TOBB, Türkiye genelinde 3 bin 627 firma arasında uyguladığı ''Ekonomik Barometre'' anketine göre, firmaların büyük bir kısmı, yılın ikinci yarısına dönük fazla iyimser değil.

TOBB ekonominin barometerisini ölçtü, ikinci yarı kötü
16px
24px
22.08.2006 15:34
ABONE OLgoogle

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Türkiye genelinde bin 410'u imalat, 2 bin 217'si de hizmet sektöründe olmak üzere toplam 3 bin 627 firma arasında uyguladığı 'Ekonomik Barometre' anketine göre, firmaların büyük bir kısmı, yılın ikinci yarısına dönük fazla iyimser değil.

 Odalar Birliği, Avrupa Odalar Birliği'nin (Eurochambers) tüm üye ülkeler ile üye adayı ülkelerde gerçekleştirilmekte olduğu periyodik çalışmalara Türkiye'nin de dahil edilmesi ve Türkiye ekonomisinin Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı standartta değerlendirilmesi amacıyla 'Ekonomik Barometre' anketi düzenliyor. TOBB'un Ocak-Haziran döneminde gerçekleştirdiği anketten derlenen bilgilere göre, firmalara yurtiçi satışlar, ihracat, çalışan sayısı, yatırımlar ve bunlara ilişkin beklentilere yönelik sorular yöneltildi. Anket sonuçlarına bakıldığında, bu yılın ilk 6 ayı ile 2005 yılının ilk 6 ayı 'ciro' bakımından karşılaştırıldığında, ankete katılan firmaların yüzde 31'i cirolarının arttığını, yüzde 35,8'i değişmediğini, yüzde 33,2'si de azaldığını bildirdi.

Ciro konusunda yılın ikinci 6 ayına ilişkin beklentiler sorulduğunda firmaların 44,6'sı cirolarının artacağını, yüzde 34,2'si değişmeyeceğini, yüzde 21,1'i de azalacağını düşündüğü yönünde görüş belirtti. Yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yurtiçi satışlardan elde edilen kar sorulduğunda ankete katılan firmaların yüzde 23,4'ü arttığını, yüzde 34,5'i değişmediğini, yüzde 42,1'i de azaldığını kaydetti. Yurtiçi satışlardan elde edilecek kara ilişkin yılın ikinci 6 ayına ilişkin beklentilere de, firmaların yüzde 39,6'sı artacağını, yüzde 33,5'i değişmeyeceğini, yüzde 27'si de azalacağını düşündüğü yanıtını verdi.

İHRACAT VE İHRACAT BEKLENTİSİ

Ankete katılan 3 bin 627 firmanın yüzde 74,2'si ihracat yapmadığını (2 bin 691 firma), yüzde 25,8'i de (936 firma) yaptığını bildirdi. İhracat yapan 936 firmanın yüzde 30,7'si yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat satışlarından elde edilen karın arttığını, yüzde 36,9'u değişmediğini, yüzde 32,5'i de azaldığını kaydetti. İhracat satışlarından elde edilen karla ilgili yılın ikinci yarısına ilişkin beklentiler sorulduğunda ise firmaların yüzde 48,5'i artacağını, yüzde 31,2'si değişmeyeceğini, yüzde 20,3'ü de azalacağını beklediği yönünde görüş ifade etti.

İSTİHDAMDA DURUM İÇ AÇICI DEĞİL

Anket sonuçlarına göre, istihdam konusunda fazla bir iyileşme olmadığı göze çarpıyor. Ankete katılan 3 bin 627 firmanın sadece yüzde 19,7'si bu yılın ilk yarısı bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, çalıştırdıkları işçi sayısında artış olduğunu belirtti. Firmaların yüzde 57,4 gibi önemli bir bölümü, çalışan sayısının değişmediğini, yüzde 22,9'u da çalışan sayısında azalma olduğunu bildirdi. Firmaların bu yılın ikinci yarısı için istihdam konusundaki beklentilerine bakıldığında da bu konuda yine fazla bir gelişme olmayacağı göze çarpıyor. Ankette, firmaların yüzde 23,8'i yılın ikinci yarısında çalışan sayısının artacağını dile getirirken, yüzde 58,6'sı çalışan sayısının değişmeyeceğini, yüzde 17,5'i de çalışan sayısının azalacağını kaydetti.

FİRMALARIN SADECE YÜZDE 22,3'Ü YATIRIMLARINI ARTIRDI

Ankette, firmaların yatırımları konusundaki gerçekleşmeleri ile ilgili beklentileri konusundaki görüşleri de irdelendi. Firmaların sadece yüzde 22,3'ü bu yılın ilk 6 ayında, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yatırımlarını artırdıklarını belirtirken, yüzde 50,6'sı yatırım düzeyinin değişmediğini, yüzde 27'si de yatırımların azaldığını bildirdi. İkinci yarıya ilişkin beklentiler s

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde