Teşvik Adıyaman'ı cazibe merkezi yaptı

Teşvik Adıyaman'ı cazibe merkezi yaptı

Adıyaman, Teşvik Kanunu'ndan en çok yararlanan iller arasında yeralıyor. GAP'tan umduğunu bulamayan kent, teşvik kanunu ile yatırıma doydu.

Teşvik Adıyaman'ı cazibe merkezi yaptı
16px
24px
04.05.2006 14:05
ABONE OLgoogle

Teşvik Yasası'nı Türkiye'de en iyi uygulayan iller arasında yer alan Adıyaman, Doğu ve Güneydoğu'da birinci il konumunda bulunuyor. Organize Sanayi Bölgesinde tahsis edilecek sanayi parseli kalmadı.
Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) kuruluşundan itibaren 7 yıllık dönemde 100 milyon YTL yatırımla 15 tesis faaliyete geçerken, Şubat 2004'de Teşvik Yasası çıktıktan sonra 300 milyon YTL yatırım yapıldı ve 22 tesis daha kuruldu. İstihdam sayısı da 5'e katlanarak 3 bin 500'e ulaştı.

Aralarında İstanbul, Bursa, Malatya ve Gaziantep'in de bulunduğu illerden sanayicinin yatırım yaptığı Adıyaman'da, ikinci OSB kurma çalışmaları sürdürülüyor. 1997 yılında arsa tahsisine başlanan 150 hektarlık OSB'de, teşvik yasasının yürürlüğe girdiği tarihe kadar faaliyete geçen 15 tesiste 700-800 kişi istihdam edilmekteydi. Son 2 yıllık dönemde ise, 22 tesisin daha faaliyete geçmesiyle 85 başvuru oldu. Şu anda Adıyaman OSB'de 10 bin kişi istihdam edilmekte. Yatırıma doymayan Adıyaman, 2006 başında arsa talebinde bulunan 25 müteşebbise de cevap veremeyerek, Besni OSB'ye yönlendirmek zorunda kaldı. Mevcut OSB'yi genişletmek amacıyla, 90 hektarlık bölge daha oluşturmak için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na başvuruldu.

Vali Halil Işık, zamanında ve rasyonel kararlarla Türkiye genelinde gelen taleplerin değerlendirilip yatırıma dönüştürülmesi bakımından Adıyaman'ın çok iyi performans gösterdiğini söyledi. Yapılan yatırımlarda öncelikli olarak teknolojik ve tekstil sektörüne önem verdiklerini söyleyen Işık, "Gıda, madde, taş ve toprağa dayalı sanayi, pamuğa dayalı işletme ve tekstil sanayi ile genel imalat sanayiye yönelik üretimler yapılmakta" dedi.

Adıyaman Organize Sanayi Bölge Müdürü Yüksel Önel, gelen taleplere artık cevap veremediklerini vurgulayarak, "Mevcut alanı genişletmek için bakanlığa talepte bulunduk. Eğer talebimize karşılık verilirse, 220 hektar alana sahip olan Organize Sanayi Bölgemiz'e 90 hektar daha eklenecek. Böylece yaklaşık 30 tesise daha kapımızı açmış bulunuruz" diye konuştu.

Adıyaman/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde