TBMM Başkanı Arınç: "Genel Başkanım 'aday olmayacaksın' derse olmam"

TBMM Başkanı Arınç: "Genel Başkanım 'aday olmayacaksın' derse olmam"

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı teklifi gelmesi, partisinin ve Genel Başkan'ın hayır dememesi durumunda düşünebileceğini belirterek...

TBMM Başkanı Arınç: "Genel Başkanım 'aday olmayacaksın' derse olmam"
16px
24px
05.05.2006 12:55
ABONE OLgoogle

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı teklifi gelmesi, partisinin ve Genel Başkan'ın hayır dememesi durumunda düşünebileceğini belirterek, 'Genel Başkanım 'aday olmayacaksın' derse, olmam. Bu siyasi terbiyem gereğidir' dedi.

Arınç, 'Teke Tek' programında Fatih Altaylı'nın, gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sorularla ilgili olarak ise, cumhurbaşkanını seçmenin, parlamentonun görevi olduğunu ifade etti. Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin '2007 Nisanda yapılacağına işaret ederek, "Bu Meclisin son gününe kadar meşruiyeti, alacağı kararlar tartışmasızdır. Savaş kararı bile alır, yetkisini sonuna kadar kullanır, cumhurbaşkanını da seçer' dedi.

Seçimlerin 5 yıl değil, hep 4 yılda bir yapıldığının hatırlatılması üzerine Arınç, milletvekillerinin 5 yıl için seçildiğine işaret ederek, "Maç başladıktan sonra kurallar değişir mi?' diye sordu.

Arınç, Anayasanın 4 sayfasının Cumhurbaşkanı'nın yetkileriyle dolu olduğunu belirterek, yetkilerinin bir kısmının korunup bir kısmının Başbakan'a verilebileceğini kaydetti. Cumhurbaşkanın yetkilerinin çokluğuna rağmen sorumluluğunun bulunmadığına dikkat çeken Arınç, cumhurbaşkanını halkın seçmesinden yana olduğunu, bu görüşü savunanların da biraz sesini yükseltmesi gerektiğini belirtti. Arınç, bunun Anayasa değişikliğine bağlı olduğunu vurgulayarak, ciddi Anayasa değişikliklerinin zaman geçirmeden yapılması gerektiğini kaydetti.

Genel Başkanı'nın 'evet' dediğine, kendisinin 'hayır' demeyeceğini, bunun siyaset anlayışı gereği olduğunu anlatan Arınç, 'ne merdiven taşıdığını, ne de hesaplar yaptığını' söyledi. Arınç, böyle bir teklif olması, gerçekleşme imkanının bulunması, partisinin ve Genel Başkan'ın 'hayır' dememesi halinde, düşüneceği bir şey olduğunu belirterek, 'Cumhurbaşkanlığı seçimi geldiği gün Genel Başkan'ım 'aday olmayacaksın' derse, olmam. Bu siyasi terbiyem gereğidir. Meclisin içinden 50 tane cumhurbaşkanı adayı çıkar' dedi.

Başörtüsü tartışmalarıyla ilgili sorulara ise Arınç, toplumda kamplaşma, çekişme olmaması için ağzına 'türban' kelimesini almadığını ifade etti.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 'Türbanla okula gitmek isteyen Suudi Arabistan'a gitsin' sözlerinin anımsatılması üzerine Arınç, 'Sayın Demirel, bilmiyorsa kayıp, aynı zamanda ayıp... Türkiye'de başörtüsünden dolayı okumayanlar Arabistan'a değil, Avusturya'ya gidiyorlar. Böyle demek, o çocukları aşağılamak demek' diye konuştu.
 
Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde