Tarabya, Bayraktarlar'ın

Tarabya, Bayraktarlar'ın

BÜYÜK TARABYA OTELİ İHALESİNİ 145 MİLYON DOLARA BAYRAKTARLAR KAZANDI.

Tarabya, Bayraktarlar'ın
16px
24px
04.04.2006 16:44
ABONE OLgoogle

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmelerinin elemesiz ilk yazılı turunda, ihaleye katılan 9 yatırımcının revize teklifleri alındı. Elemesiz yapılan bu turda, en yüksek teklif 125 milyon dolar oldu.

Daha sonra yapılan 1. elemeli yazılı turda, en düşük teklifi veren Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş elenirken, bu turda en yüksek teklif 130 milyon 500 bin dolar olduğu açıklandı. Elemeli ikinci yazılı turda en düşük teklifi veren Nurol Holding A.Ş elenirken, fiyat 133 milyon 500 dolar oldu. Elemeli 3. yazılı turda en düşük teklifi veren Teknik Yapı Teknik Yapılar Sanayi ve Ticaret A.Ş ihale dışı kalırken, fiyat da 136 milyon dolara çıktı. Elemeli yazılı son turda ise en düşük teklifi veren Hema Endüstri A.Ş. elendi.

SÖZLÜ TURLAR

Nihai pazırlık görüşmesinde yazılı turlarından ardından 140 milyon dolar başlangıç tutarı ve 250 bin dolar artırım aralığıyla sözlü turlara geçildi.
Birinci sözlü turu 140 milyon 250 bin dolar teklif ile Bayraktarlar Holding A.Ş açarken, Toray İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, TDSS Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme İnşaat ve Turizm A.Ş. ve Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş temsilcileri ihaleden çekildiklerini açıkladılar.

Sözlü turda Bayraktarlar Holding A.Ş ile Eren Talu Mimarlık Taşımacılık ve Ticaret A.Ş yarışma devam ederken, 10. sözlü turda Bayraktarlar Holding A.Ş 145 milyon 250 bin dolara çıktı, Eren Talu Mimarlık temsilcisi ihaleden çekildiğini açıkladı.

Bunun üzerine ihale komisyonu başkanı Osman İlter, Bayraktarlar Holding'ten fiyatı yuvarlayarak 146 milyon dolar yapmasını istedi. Yapılan pazarlıklar sonucunda 145 milyon 300 bin dolarda anlaşıldı. Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu. Osman İlter, ihale sonucu Rekabet Kurumu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu'na sunulduktan sonra, ihalenin hukuki olarak da sonuçlanacağını ve ardından devir işlemlerinin gerçekleştirileceğini söyledi.

"YA OTEL YA DA REZİDANS YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

İhalenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bayraktarlar Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, Bayraktarlar Holding'in turizm, otomotiv ve yan sanayide faaliyet gösterdiği Ataköy Marina'nın da proje yükleniciliğini yaptığını söyledi.

Ödemeyi vadeli olarak yapacaklarını belirten Bayraktar, “Büyük Tarabya ile ilgili iki düşüncemiz var, ya otel ya da rezidans yapacağız. İlk aşamada 30 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 


E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde