SPK'dan Uzan'a dava

SPK'dan Uzan'a dava

SPK, ÇEAŞ İÇİN CEM UZAN VE 5 KİŞİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK.

SPK'dan Uzan'a dava
16px
24px
09.06.2006 18:44
ABONE OLgoogle

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Çukurova Elektrik A.Ş nezdinde yapılan denetimler sonucunda Cem Uzan,
Atilla Gül, Çağdaş Ergin, Ahmet Tatar ve Tacettin Pak hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

SPK'nın haftalık bültenine göre, 2000 yılında ÇEAŞ nezdinde yapılan denetim sonucunda, Şirketçe Telsim'in sermaye artırımına iştirak edilmemesi ve doğrudan Telsim hissesi satılması ile Uzan şirketlerine örtülü kazanç aktarımı yapılması konularının bilirkişi raporuna göre değerlendirilmesi sonucunda, Cem Uzan ve diğer şirket yönetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusu yapılması kararı alındı.

1999'da Yapı ve Ticaret A.Ş'ye satışı yapılan 52 bin 155 adet Telsim hisse senedi ile ilgili olarak da, Şirket Yönetim Kurulu Başkanvekili Fikri Akyüz ile üyeler Sedat Hayran, Tacettin Pak, Seyfettin Kaya ve Metin Öner hakkında da suç duyurusunda bulunulacak.

TURCAS'A CEZA

Turcas Petrol A.Ş ile Shell Türkiye arasında, şirket hisselerinin Shell'e devrine ilişkin müzakereler konusunda açıklamada bulunulmaması ve özel durum açıklamasının ancak anlaşmaya varıldıktan sonra yapılması nedeniyle de Turcas'a 10 bin YTL idari para cezası uygulanacak.

Aynı şekilde Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy'un da, kamuya açıklama yükümlülüklerine aykırı davranması ve kamuyu zamanında bilgilendirmemesi nedeniyle 50 bin YTL idari para cezası verilmesi
hükme bağlandı.

Bu arada Kurul, yeni kurulan Shell & Turcas Petrol A.Ş'ye ilişkin bölünme işlemine, 30 Haziran 2006 tarihine kadar tamamlanması şartıyla onay verdi.

MECNUR ÇOLAK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Kurul, ÇBS boya Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş hisse senetlerinde 24-31 Aralık 2002 döneminde gözlenen olağan dışı fiyat ve miktar hareketleri için Mechur Çolak, İsmail Özcan, Mahmut Kiras ve Teyip Şahin hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş hisse senetlerinde 10 Aralık 2002 ile 7 Ocak 2003 döneminde gözlenen olağan dışılık nedeniyle de
yine Mechur Çolak, İsmail Özcan, Mahmut Kiras ve Teyip Şahin ile Yaşar Durmuş hakkında Savcılığa suç duyurusu yönünde karar alındı.

Mechur Çolak, Orhan Mulgan, Mahmut Kiras, İsmail Özcan ve Nurettin Alkan hakkında Kalkınma Bankası A.Ş hisse senetlerinde 25 Aralık 2002 ve 7 Nisan 2003 döneminde gözlenen dikkat çekici fiyat ve miktar
hareketleri nedeniyle de suç duyurusu yapılacak.

Erkan Özcan, Orhan Konuk, Ayhan Çiçek, Mustafa Oduncu ve Engin Yavuz hakkında da aynı şirket için suç duyurusunda bulunulacak.

SPK, bu isimlerle ilgili işlem yasaklarının yineleneceğini de bildirdi.

TURKCELL VE ALARKO'DAN SERMAYE ARTIRIMI

Öte yandan Kurul, Alarko Holding'in sermaye artırımı nedeniyle ihraç edeceği 160,8 milyon YTL'lik hisse senedini de kayda aldı.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin yine sermaye artırımı nedeniyle ihraç edeceği hisse senetlerinin Kurul kaydına alınması talebi de olumlu karşılandı.

Ünal Tarım Ürünleri İhracat ve Sanayi A.Ş, Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş, Trakya Cam Sanayi, Işıklar Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Alarko Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı'nın hisse senedi ihraçları da
Kurul kaydına alındı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde