Sır gibi saklanan kaza

Sır gibi saklanan kaza

İKİ TEKERİ HAVADA PATLAYAN ATA UÇAĞINDAN BAŞBAKAN ERDOĞAN ŞANS ESERİ KURTULDU.

Sır gibi saklanan kaza
16px
24px
07.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'yi sarsan Danıştay saldırısının gerçekleştiği 17 Mayıs'ta büyük bir kaza geçirdiği, ancak bunun kamuoyundan saklandığı ortaya çıktı. Antalya Havaalanı'na inişi sırasında iki tekeri patlayan ATA uçağındaki Erdoğan, eşi ve kurmayları büyük bir kazadan "şans eseri" kurtuldu.

Başbakan Erdoğan, Danıştay saldırısının olduğu gece Antalya'ya gitti. Saldırıya rağmen, programını iptal etmeyen Başbakan ve beraberindekiler, saat 00:10'da Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan ATA ile Antalya'ya hareket etti. Saat 01:00'ı gösterdiğinde, Antalya Havaalanı'na iniş yapmak için alçalan ATA uçağı, piste yaklaştığı anda arızalandı.

Emine Hanım ve bir bakan da uçaktaydı
İniş yaptığında, bir lastiği patlayan uçakta büyük bir sarsıntı meydana geldi. Uçaktakiler ne olduğunu anlamaya çalışırken, ardından ikinci lastik de patladı. Lastik patlamasına bağlı olarak da fren sistemi arızalandı. Pistte sağa sola savrulmaya başladı. Yaklaşık bir dakika süreyle sağ ve sola ani hareketler yaparak giden uçak, pilot tarafından güçlükle durduruldu. Bu sırada uçakta bulunan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Başbakan'ın danışmanları ile korumaları korku ve panik dolu dakikalar yaşadı. Pilotun güçlükle de olsa uçağı durdurmasının ardından, içerdekiler derin bir nefes aldılar. Uçağın durdurulmasından sonra Başbakan ve heyet "güvenlik gerekçesi" ile bir süre uçakta bekletildi. Uçak, aprona yanaşamayıp, pistte durabildiği için Başbakan ve beraberindekiler, piste gelen araçlarla VIP salonuna götürüldü.

Kaza değil sabotaj mı?
Ankara'dan kalkış yapan uçağın, 50 dakika sonra iki tekerinin aynı anda patlaması ve kazanın Türkiye'yi sarsan Danıştay saldırısının yaşandığı günün gecesinde meydana gelmesi kuşku uyandırdı. Başbakan Erdoğan'ın "Ülkede bu kadar tatsız olay varken bu duyulmasın. Toplumda panik yaratır" talimatıyla da kazanın kamuoyuna yansıtılmadığı öğrenildi. THY ve özel şirketlerin yaptığı uçuşlarda meydana gelen kazalara ilişkin rapor hazırlanıp, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne sunuluyor. Ancak bu talimat üzerine ATA uçağının kaza raporu, ilgili birimlere gönderilmedi. Öte yandan ATA uçağında yapılan teknik incelemeler sonucunda "ihmal" ya da "sabotaj"a yönelik bir bulguya rastlanmadığı ifade edildi.

'Bayramlık da kefenlik de hep yanımda'
Başbakan Erdoğan, aynı dönemde ortaya çıkartılan Atabey çetesinin, kendisine suikast düzenleyeceği yönündeki sorulara Şırnak'ta şu cevabı vermişti: "Allah'ın verdiği canı Allah'ın müsaadesi olmadıktan sonra kimsenin almaya gücü yetmez. Bize düşen sadece tedbirimizi almaktır. Biz yola çıkarken bu anlayışla çıktık. Siyasetçinin, biliyorsunuz bayramlığıyla kefenliği yanındadır."

Veli Toprak/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde