Şifreni almayı unutma

Şifreni almayı unutma

Kredi kartında şifre dönemi 31 Mart 2006'den itibaren uygulanmaya başlanacak. Chip & PIN sistemi de denilen uygulama için kart kullanıcılarının bankalarından şifrelerini alması gerekiyor.

Şifreni almayı unutma
16px
24px
30.03.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle
Kredi kartı kullanıcılarına ve işyerlerine, kart sahtekarlığı, kopyalama, çalınma ve kaybolma risklerine karşı büyük bir güvenlik kalkanı oluşturacağı düşünülen chip ve PIN uygulaması, Fransa ve İngiltere’den sonra Türkiye’de de yarın başlıyor.  Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kredi kartıyla alışverişte chip ve PIN kullanımına yönelik bilinç platformu oluşturmak amacıyla yeni bir kampanya başlattı.

DÖNÜŞÜMÜN MALİYETİ 650 MİLYON DOLARA ULAŞACAK

Okan Bayülgen’in rol aldığı reklam kampanyasının ve yeni sistemin tanıtıldığı toplantıda konuşan BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, chip ve PIN uygulamasının kredi kartı kullanıcılarına ve işyerlerine, kart sahtekarlığı, kopyalama, çalınma ve kaybolma risklerine karşı büyük bir güvenlik kalkanı oluşturacağını söyledi. Sistem alt yapısı konusunda 1999’dan bu yana çalıştıklarını dile getiren Özinal dönüşümün maliyetinin 2007 sonuna kadar 650 milyon dolara ulaşacağını kaydetti.

Özinal, bugün itibariyle toplam kredi kartları içinde chip ve PIN uyumlu kredi kartlarının yüzde 68, yine chip ve PIN uyumlu POS cihazlarının toplamda yüzde 94 oranına ulaştığını, bu oranların kısa süre içinde yüzde 100’e ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin uygulamaya İngiltere ve Fransa’dan sonra geçen üçüncü ülke olduğuna dikkat çeken Özinal, bu aşamadan itibaren yeni ödeme yöntemini kart kullanıcılarına ve üye işyerlerine tanıtmaya başlayacaklarını söyledi. Özinal, bu amaçla Okan Bayülgen’in rol alacağı reklamlarla, geçen yıl yapılan banka kartı kampanyasında olduğu gibi başarılı bir sonuç elde edileceğine ve chip ve PIN uygulamasının kısa zamanda yaygın olarak kullanılacağına inandığını ifade etti.

SANAL ALEMİ KAPSAMIYOR

Chip ve PIN sisteminin kredi kartı dolandırıcılığı yöntemlerinin sıklıkla kullanıldığı interneti kapsamadığını bildiren Özinal, internet üzerindeki dolandırıcılığın da, harcamalara paralel olarak arttığını ifade etti. Şifreli alışverişle birlikte önümüzdeki dönemde dolandırıcılık veya sahtekarcılığın yüzde 20-30 oranında azalmasını beklediklerini söyledi. Özinal, geçen yıl kredi kartıyla 18 milyon dolarlık dolandırıcılık yapıldığını belirterek, kredi kartı kullanıcılarının yüzde 50’sine yakının şifre kullanmaya başladığını bildirdi.

Uygulamanın bilinirliğini sağlamak amacıyla, Ultra Reklam Ajansı tarafından hazırlanan ve Okan Bayülgen’in rol aldığı ilk reklam filmi, yarın yayına girecek. Bilinçlendirme kampanyası 3 Nisan’dan itibaren ise gazete, dergi, outdoor, sinema, radyo ve internette devam edecek.
Reklam kampanyasını yürüten Ultra Reklam Ajansı Başkanı Faruk Kaptan da, BKM’nin chip&PIN kampanyasının bu güne kadar Türkiye’de bir sektörün ortaklaşa gerçekleştirdiği en kapsamlı bilinçlendirme kampanyası olacağını söyledi.

Okan Bayülgen ise, bilinçlendirme kampanyasında rol aldığı için mutlu olduğunu ifade etti. Bayülgen, sorular üzerine, kredi kartının hiç çalınmadığını ancak bir çok kez kopyalandığını belirterek, "Kopyalanma olayı sonrasında ikinci bir kredi kartı aldım. Bu sistem daha önce olmuş olsaydı, ikinci kartı da almazdım" dedi.

PIN NASIL UYGULANACAK

Yarın uygulamaya başlanacak chip ve PIN sistemiyle, çipli kredi kartları ile yapılan alışverişlerde, POS cihazına 4 rakamlı bir numara girilecek. Bu numara, kart sahibinin kişisel şifresi, yani PIN’i olacak ve alışverişte kartla ödeme işleminin onaylanmasını sağlayacak.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde