'Sakın ha bunu yapmayın'

'Sakın ha bunu yapmayın'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bankalara yönelik sert bir uyarıda bulunarak, "Sakın ha...

'Sakın ha bunu yapmayın'
16px
24px
15.10.2008 15:43
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bankalara yönelik sert bir uyarıda bulunarak, "Sakın ha kredilerini geri çağırmayın" dedi.

Unakıtan, yurtdışındaki mevduatları Türkiye'ye getirmek için bir tasarı hazırladıklarını ve çok kısa süre içerisinde yasalaşacağını söyledi.

Funds World Turkey 2008 konferansındaki konuşmasında Türkiye'nin krize karşı aldığı önlemler ilgili bilgi veren Unakıtan, yurtdışındaki vatandaşların mevduatlarını Türkiye'ye çekmek için bir kanun çıkardıklarını söyledi.

Unakıtan, "Yurtdışında parası olanlar belirli bir zaman içerisinde getirdikleri takdirde, ister şirketlerine ister bankaya koysunlar, sisteme sokmak şartıyla, hiç bir soru sormayacağız, inceleme yapmayacağız. Türkiye dışında kazançları olan herkes getirsin. Vergi yok, geriye dönük birşey yok. Paramıza sahip çıkacağız..." dedi.

Unakıtan, getirilecek paranın uyuştuırucu, terör ve insan kaçakçılığı ile ilgili olmaması hassasiyeti taşıdıklarının da altını çizdi.

AFRİKA'DAKİ KABİLELER BİLE ETKİLENİR

Bütün ekonomi idaresi olarak krize karşı gerekli tedbirleri almak üzere sabahlara, geceyarılarına kadar çalıştıklarını belirten Unakıtan, "Kimse oturduğu yerden konuşmasın. (Bizi kriz etkilemezmiş o yüzden biz rahatmışız) Hayır, tüm tedbirleri alıyoruz."

Krizin son günlerde Avrupa ve Asya ülkelerine de yansıdığını ifade eden  Unakıtan, krizden Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de etkilendiğini  kaydetti.

Kemal Unakıtan, "Dünyada bu krizden etkilenmeyen yok. Afrika'daki  kabileler bile bundan etkilenir. Onların da kendilerine göre etkilenmeleri olur.  Herkes nasibini alır" dedi.

BANKALARA UYARI

Bankaların gayet dikkatli bir şekilde işlerine devam ettiğini anlatan  Unakıtan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yalnız bu arada bazıları olur da bir paniğe kapılır 'Eyvah, ben ileride  bulursam, bulmazsam' diye... Sakın ha kredilerini geri çağırmasın. Bu iş alemini  en fazla etkileyen konudur. Ben bankalarımızla toplantı da yapacağım. Onlarla  detayları da görüşeceğiz. Onların bizden istekleri olabilir. Onlarla bir uyum  içerisinde şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarımız devam edecek.  Biz bankacılarımıza güveniyoruz. Bir kredi geri çağırması yapmasınlar, adam  almıştır, ona göre yapıyor, ediyor falan... 'Şimdi getir krediyi' ...'Benim  krediye daha 6 ay, bir yıl var...' 'Olsun ben istiyorum' altına da yazmışlar  karınca duası gibi bir şey yazıyorlar. 'At buraya imzayı' atıyorlar. Orada her  şey yazıyor. İstediği an geri alır diye.

Reel sektörümüzü sıkıntıya sokmasınlar, reel sektörsüz bankacılık,  bankasız da reel sektör olmaz. İkisi de birbirine muhtaç, biz de ortada hakem  gibi hükümet. Sakın ha yapmasınlar bunları... Kendilerinden özellikle istiyorum.  Bunun ne demek olduğunu onlar iyi bilirler. Birbirimize sıkıntı yapmayalım. Çok  şükür güven bunalımı, likidite sıkıntımız yok."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde