Sadece Tuncay Özilhan inanmıyor

Sadece Tuncay Özilhan inanmıyor

Referandumu yeterli bulmayıp istikrar konusunda bir türlü ikna olmayan TÜSİDAD eski Başkanı Tuncay Özilhan ise yatırımlar için genel seçimleri beklemeyi tercih ettiğini söyledi

Sadece Tuncay Özilhan inanmıyor
16px
24px
15.09.2010 10:54
ABONE OLgoogle

Anayasa değişikliğini içeren halk oylamasının yüzde 58 gibi büyük bir oran ile kabul edilmesinin ardından, uzmanlar siyasi istikrarın daha fazla sağlamlaştığını ve çıkan sonucun da bunun göstergesi olduğunu kaydetti.

Bu süreç ile birlikte yabancı yatırımcılar da dahil olmak üzere Türk işadamları yatırımlar için düğmeye bastı. AKP ile belirli dönemlerde ters düştüğü bilinen bazı kesimler ise siyasi ve ekonomik istikrar konusunda bir türlü ikna olamayarak yatırımlarını genel seçim sonrasına ertelediklerini söyledi.

ESKİ BAŞKAN İKNA OLMADI

2002 döneminde Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nde (TÜSİAD) başkanlık görevini yürüten ve şu anda Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Tuncay Özilhan, yatırımlarını erteleyen kesim arasında yer aldı. Özilhan CNBC'ye verdiği röportajda, Anadolu Grubu'nun da yeni yatırım çalışmalarını devam ettirdiğini söyleyerek, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimleri beklediğini kaydetti.

SADECE ÖZİLHAN İNANMIYOR

Çıkan sonuç ve açıklanan veriler dünya basınında ve ekonomi otoritelerince takdir toplayıp istikrar konusunda ise Türkiye'ye övgüler yağdırılırken, Özilhan ise hâlâ istikrarın olmadığını ifade ederek, referandum nedeniyle ekonomide yaşanan sorunların ise geri plana itildiğini öne sürdü. Özilhan, "Referandumda çıkan yüzde 58'lik oran beklentilerimin üzerinde. Ancak yüzde 42 de önemli bir oran" dedi.

IMF BİLE TAKDİR EDİYOR

Mayıs ayı sonunda 4. madde görüşmelerini tamamlayarak Türkiye'den ayrılan IMF, Özilhan'ın tersine, hükümetin uyguladığı reformları takdir ederek, ülkenin akıllı politikalarla hızla toparlanma sürecine girdiği belirtilmişti. IMF tarafından uyguladığı ekonomi politilararı takdir edilen yönetimin, Özilhan tarafından 'ekonomik sorunların geri plana itmekle suçlanması' ilginç bulunuyor.

Özilhan AK Parti'yi Genelkurmay'a şikayet etmişti

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidara geldiği 2002'de TÜSİAD'da başkanlık görevini yürüten Özilhan'ın o dönemden beri AK Parti ile sorunlu bir ilişki içinde olduğu biliniyor. Aynı yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile TÜSİAD Başkanı sıfatı ile görüşen Tuncay Özilhan'ın görüşme sonrası Genelkurmay'a rapor verdiği biliniyor.

O donem , kameraların karşısına geçilip "Görüşlerimiz arasında fark olmadığını gördük" açıklamasının ardından bir süre sonra gazetelerde TÜSİAD Başkanı Özilhan'ın Genelkurmay'a rapor verdiği haberi yer aldı. TÜSİAD tarafından hazırlanan raporda AK Parti'nin güçlenmesine karşı alınacak önlemlere ilişkin tavsiyelerin sıralandığı belirtilmişti.

İshak Alaton 3.5 milyar $ yatırım yapacak

İshak Alaton ise referandum sonucunu değerlendirmesinde, Alarko Holding'in gelecek 4 sene için planlanan 3 buçuk milyar dolarlık yatırım için düğmeye bastıklarını açık-layarak, Tuncay Özilhan'ın tersine seçim ekonomisi kaygısının bulunmadığını söyledi.

"Türkiye, Jumbo Jet'e benziyor. Yakında kalkacağız" diyen Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, referandum sonuçlarının ardından başta Washington olmak üzere tüm dünyadan olumlu mesajlar aldığını belirtti. Alaton, Türkiye'nin yeni bir atılımın eşiğinde olduğunu, yakında dünya ekonomisiyle daha fazla entegre olacağını kaydetti ve "Türkiye bugün yeni bir atılımın eşiğinde... Bu referandum, bu gelişmeye muhteşem bir ivme verdi" diye konuştu. İshak Alaton, referandumdan "hayır" çıkması halinde ise Türk sanayicisi için bir kaos ortamı oluşabileceğini belirtti.

Yener Karadeniz/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde