Sabancı'nın enerji pazarında hedefi yüzde 10

Sabancı'nın enerji pazarında hedefi yüzde 10

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, 2015 yılına kadar enerji pazarında en az yüzde 10 pazar payı hedeflediklerini bildirdi.

Sabancı'nın enerji pazarında hedefi yüzde 10
16px
24px
28.07.2006 17:56
ABONE OLgoogle

Hakman, elektrikte üretimin yanı sıra dağıtım, perakende ticaret, toptan ticaret gibi nihai tüketiciye ulaşan her alanda olmak istediklerini söyledi.

Enerjide 5 yılda 3-4 milyar dolar seviyesinde bir yatırım planları bulunduğunu belirten Hakman, "2015 yılına kadar Türkiye’de enerji pazarının en az yüzde 10’unda olmak istiyoruz. Bu da 4 bin 500 megawatt düzeyinde kurulu bir güç demek. Ancak nükleer santral bunun dışında" diye konuştu.

Sürdürülebilir ve ihtiyaçlara cevap verebilecek enerjinin karşılanabilmesi için sağlıklı çalışan bir piyasa mekanizmasının oturtulması gerektiğini ifade eden Hakman, "Piyasanın rekabetçi olması, rekabette büyük ve belirleyici unsurların olmaması lazım. Mevcut durum, haksız rekabete yol açmamalı. Rekabet sonucu oluşan piyasa fiyatlarının, maliyetleri karşılıyor olması gerekir. Biz bu noktaya geldik mi? Gelemedik. Devlet ve devlet kontrolündeki kurumların, devletin bu piyasadaki ağırlığı yüzde 80-85 civarında. Piyasaya çok hakim bir oyuncu var. Üstüne üstlük bu oyuncu da devlet" dedi.

TRT payı ve ÖTV gibi maliyetlerin içinde enerji üretimiyle ilgisi olmayan kalemlerin yer almaması gerektiğini ifade eden Hakman, "Öncelikle TRT payının kaldırılması belki de kamuoyunun kabulü açısından da daha kolay olacak. TRT payını elektrikten alıyorsunuz da niye otomobil satışlarından almıyorsunuz? Aynı alaka söz konusu. Pazartesi günkü toplantıda bu konunun ele alınacağını bekliyoruz" diye konuştu.

Hakman, doğalgaz bazlı elektrik üreten şirketlerin yüzde 20 civarında zarar ettiklerini ifade ederken, "Toplam maliyetlerimiz satış fiyatlarımızdan yüzde 20 daha fazla" dedi.

Elektrik dağıtım ihalelerine ilişkin de Hakman, özellikle ilk çıkacak bölgelere ilgili olduklarını belirterek, "Sabancı olarak bu yolda ilerlerken, yol üzerinde ortaklık fırsatları olursa bunları da değerlendiririz" diye konuştu.

Şu anda Sabancı Grubu olarak elektriğe odaklandıklarını vurgulayan Hakman, bunun yanı sıra elektrik üretiminin hammaddesi olan doğalgaz ticaretiyle de orta vadede ilgilenebileceklerini, ancak petrol işine girmeyeceklerini söyledi.

Hakman, nükleer santrallerle yakından ilgilendiklerini ve buna dair yatırım planları bulunduğunu, ancak şu anda şekillenen bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde