Petrol 74 doları da gördü

Petrol 74 doları da gördü

PETROLÜN VARİL FİYATI, İRAN'LA İLGİLİ KAYGILAR NEDENİYLE REKOR SEVİYEYE ÇIKTI.

Petrol 74 doları da gördü
16px
24px
20.04.2006 15:15
ABONE OLgoogle

Londra Borsası'nda işlem gören Brent petrolün varil fiyatı, ABD stoklarındaki düşüş ve dünyanın 4. en büyük petrol üreticisi İran ile ilgili kaygılar nedeniyle 37 sent artışla 74,10 dolara kadar yükseldi.

Mayıs teslimi ABD tipi hafif petrolün fiyatı da dün varili 72,40 dolar seviyesini gördükten sonra bugün varili 72,13 dolardan işlem görüyor.

İRAN PETROL FİYATLARINDAN MEMNUN

İran Petrol Bakanı Kazım Veziri-Hamane, düzenlediği basın toplantısında ülke olarak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) belirlediği 28 milyon varillik günlük üretim sınırından memnun olduklarını ve üretim miktarının artırılmasına gerek görmediklerini söyledi.

Veziri-Hamane bir soru üzerine “Yüksek fiyatlarlardan tabii ki memnunuz. Yüksek fiyatlar her üreticiyi memnun eder” dedi. Petrol fiyatlarının yükselmesinden arz eksikliğinin sorumlu olmadığını savunan İranlı bakan, fiyatların yükselmesinin ABD'de yaşanan benzin kıtlığından kaynaklandığını öne sürdü.
Uluslararası piyasalarda Brent türü petrolün varil fiyatı bugün 74 doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırmış bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde