OYAK, kendisini eleştiren albaya dava açtı

OYAK, kendisini eleştiren albaya dava açtı

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) emekli astsubaylardan sonra emekli bir subayı hedef aldı. OYAK, kitap yazarak kendisini eleştiren emekli Albay Durmuş Türemen’e 100 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı.

OYAK, kendisini eleştiren albaya dava açtı
16px
24px
14.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

 

Kurum, Türemen’in kitabının toplatılmasını da talep ediyor. Aynı zamanda avukat olan Türemen’in OYAK hakkında ‘OYAK-Garnitürler ve Organize İşler’ isimli bir kitabı bulunuyor. Kitabında OYAK’ın kendisini dolandırdığını anlatan Türemen de bin YTL’lik bir karşı dava açma hazırlığı içinde. Davayı Türkiye’de kaybederse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini belirten Türemen, bugün görülecek davanın ilk duruşmasında OYAK’ın gerçek yüzünü anlatacağını söylüyor.

Kitapta yer alan bilgi ve argümanların fikir ve düşünce özgürlüğünün olduğu ülkelerde normal karşılandığını belirten Türemen, mahkemede yaptığı savunmasını ise yine kitap olarak basmayı düşünüyor. Davanın ilk duruşması bu ay içinde Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek. İstihkam subayı olan ve muvazzaf subaylık döneminde hukuk fakültesini bitirip avukat olan Türemen, mahkemede kendi kendini savunacak. Emekli albayın OYAK ile olan hukuk mücadelesi aslında yeni değil. Onun mücadelesi 1992’de OYAK’ın üyeleri için yaptırdığı İstanbul Ayazağa konutlarından daire satın alması ile başlamış. Söz verdiği tarihte konut yapımına başlamayan OYAK, 1994’te yaşanan ekonomik krizin getirdiği maliyet farkını üyelerine yansıtmak isteyince Türemen ailesini mağdur etmiş. Bunun üzerine emekli albay, OYAK aleyhine iki defa dava açmış. Davalardan ilkini kaybeden Türemen, 2.sini kazanmış.

Erkan Acar/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde