Nisan'da ABD'de ikinci el konut satışları düştü

Nisan'da ABD'de ikinci el konut satışları düştü

ABD'de ikinci el konut satışları, Nisan'da yüzde 1,9 azalışla beklentilerin altında gerçekleşti.

Nisan'da ABD'de ikinci el konut satışları düştü
16px
24px
22.05.2024 18:07Güncelleme: 22.05.2024 18:10
ABONE OLgoogle

Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), Nisan ayına ilişkin ikinci el konut satış verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede ikinci el konut satışları, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak Nisan'da aylık bazda yüzde 1,9 azalarak 4,14 milyona geriledi.

PİYASA BEKLENTİSİNİN ALTINDA KALDI

İkinci el konut satışlarına ilişkin piyasa beklentisi 4,21 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Bu dönemde üç ayın en düşük seviyesine inen ikinci el konut satışları, martta da yüzde 4,3 azalışla 4,19 milyon olarak kaydedilmişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 1,9 azaldı.

ABD'de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, Nisan'da art arda 10'uncu ayda yıllık bazda artış gösterdi ve yüzde 5,7 artışla 407 bin 600 dolara yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, konut fiyatlarının nisan ayı rekoruna ulaşmasının ev sahipleri için çok iyi bir haber olduğunu, ancak konut stokunun artmasıyla fiyat artışlarının hızının azalmasının beklendiğini ifade etti.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde