Kuraklık Bakan Eker'i şaşırttı

Kuraklık Bakan Eker'i şaşırttı

Güneydoğu'da etkili olan kuraklık nedeniyle tarlaların kuruması Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'i de şaşırttı.

Kuraklık Bakan Eker'i şaşırttı
16px
24px
26.04.2008 19:26
ABONE OLgoogle

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yeterli yağış alamadığı için kuruyan buğday ekili tarlada incelemelerde bulunan Bakan Eker, "Ben hiç böyle bir şey görmedim. Bu kadar sene bu bölgede yaşadım böyle bir durum görmedim. Belediye başkanımız nerede hiç böyle bir şey gördünüz mü daha önce? Burada kendim tohumu çıkarmasam kimseyi tarlanın ekili olduğuna inandıramazsın" dedi.

Başta Diyarbakır olmak üzere Şanlıurfa, Batman ve Mardin'de buğday ekili tarlaların kuruması Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı harekete geçti.

Diyarbakır'da kuruyan tarlalarda incelemelerde bulunan Bakan Eker, kuraklık durumunu mart ayından beri takip ettiklerini söyledi.

Kurumuş tarlayı deşerek çimlenmemiş buğday tohumunu eline alıp gösteren Bakan Eker, kuraklığın etkili olacağını tahmin ettikleri için çiftçilere bir takım tavsiyelerde bulunduklarını kaydetti.

Eker, "Alternatif bir şeyler yapılsın ekilsin dedik ama toprakta hiç rutubet olmayınca, hiç yağış olmayınca bunun çimlenme imkanı yok. Toprakta rutubet olacak ki çimlensin. En alta kadar kup kuru olduğu için çimlenmesi için gerekli nem yok. Ne ekilirse ekilsin yine kururdu. İncelemelerimiz, teknik analizlerimiz devam ediyor. Bunların neticesinde de bazı çalışmalar yapacağız." diye konuştu.

Kuruyan buğday ekili tarlanın hemen yanındaki sulu tarımın yapıldığı tarlayı gösteren Bakan Eker, "Bakın orada bir diz boyu ekin yeşermiş. Burasında zayıf çimlenme ama olmamış. Şuan yarım metre olması gerekiyordu. Burası sulanmadığı için böyle olmuş. Şuan GAP'ın önemini, değerini ve bir an önce hayata geçirilmesini daha iyi anlıyoruz. En kısa süre içerisinde toprakların suya kavuşması lazım. Bu toprakların sulanma imkanı var. Projeleri hazırladık. 4 yıl içerisinde yani 2012 yılında bitmiş olacak. Şuan barajlarımızda su var. Baraj göllerimizdeki suyu tarlalara getirmek için çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Güneydoğu'da hayvancılık yapanların zor durumda olduğu, meraların kuruduğu yönündeki soruyu da cevaplayan Eker, "Kuraklık meraları da etkiliyor. İki defa toprağını sürmüş hatta üç defa tohumu saçmış çiftçilerimizin tarlaları kurumuş. Girdi, emek zaman harcamış. Meralarda da bitki tohumlarının yağmura ihtiyacı var. Yağmur olmadığı için onlar da son derece cılız ve zayıf." ifadelerini kullandı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde