Kralların oteli İstanbul’da

Kralların oteli İstanbul’da

İstanbul’un cazibesi Hilton Ailesi’ni baştan çıkardı. Hiltonlar Türkiye’deki üçüncü yatırımları için hazırlık yaparken, yeni ismin filmlere konu olan ve sadece New York’ta bulunan Waldorf Astoria olduğu belirtiliyor.

Kralların oteli İstanbul’da
16px
24px
27.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Üst üste düzenlenen uluslararası toplantılar ve Formula 1 gibi dev organizasyonlara ev sahipliği yapan İstanbul’un dünya turizmindeki hızlı yükselişi sürüyor. Son olarak Avrupa’da moda ilan edilen ve petrol zengini Araplar’ın da akınına uğrayan İstanbul’un turizm potansiyeli dünyanın en ünlü otelini de kendisine çekti. Sadece New York’ta bulunan, krallar, devlet başkanları, film yıldızları ve multimilyoner işadamlarını ağırlamasıyla tanınan dünyanın bir numaralı oteli Waldorf Astoria İstanbul’da bölgenin en lüks beş yıldızlısını açmaya hazırlanıyor.

ÜÇÜNCÜ MARKA OLACAK
Türkiye’de Hilton ve Conrad otel gibi yatırımları bulunan Hilton Ailesi’nin ülkenin gelişme potansiyeline güvendiği, bunun içinde daha önceki yatırımlarından daha prestijli bir markasını İstanbul’a getirmek için plan yaptığı belirtiliyor. Turizm çevreleri Hiltonlar’ın İstanbul’da yapacağı otelin Holywood filmlerine bile konu olan Waldorf Astoria olacağını kaydediyor. Dünya genelinde 2 bin 800 oteliyle faaliyet gösteren Hilton zincirinin Türkiye’de Hilton ve Conrad markasıyla toplam 8 tesisi bulunuyor.

Hilton otel zinciri, 1919 yılında Conrad Hilton tarafından kurulurken, 2005 rakamlarına göre 80 ülkede faaliyet gösteriyor. 485 bin odası bulunan grup 4.5 milyar dolara yakın cirosuyla dünyanın en büyük otelcilik zinciri olarak kabul ediliyor.

Hilton Ailesi Türkiye hayranı
Hilton Ailesi’nin Türkiye’ye büyük önem verdiğini söyleyen Conrad İstanbul’un Genel Müdürü Asaad Faraq, “Çok yakında Hilton zincirinin yeni bir markası Türkiye’ye gelecek. Hilton Ailesi, Türkiye’ye odaklandı ve yeni yatırımlar yapacak. Çünkü Türk ekonomisinin çok güçlü olduğuna inanıyorlar” dedi. Ailenin Türkiye’yi yükselen bir değer olarak gördüğüne dikkat çeken Faraq, Türkiye’de toplam bin 200 odayla hizmet veren grubun yeni markasıyla yeni yatırımıyla pazardaki gücünü artıracağını vurguladı.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ OTELİ
Paris Hilton’un da hissedarları arasında bulunduğu Hilton Grubu’nun tüm dünyada 13 ayrı marka altında 2 bin 800 oteli var. Bu oteller içinde en prestijli ve lüks olanı ise sadece New York’ta bulunan Waldorf Astoria. Otelde suit dairelerin gecelik fiyatı 5 bin doları buluyor. Waldorf Astoria kralların ve devlet başkanlarının kaldığı otel olarak biliniyor.

Necla Dalan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde