"Koç'la dünyada fırsatları kolluyoruz"

"Koç'la dünyada fırsatları kolluyoruz"

Ford Motor'un Başkanı William Clay Ford, Koç ile Vietnam, Avustralya ve Çin'de işbirliği yaptıklarını belirterek, "Şimdiden Türkiye dışında işbirliğine başladık. Diğer fırsatlara da bakıyoruz" dedi.

"Koç'la dünyada fırsatları kolluyoruz"
16px
24px
25.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Otomotiv dünyasında devrim yaratan Ford markasının kurucusu Henry Ford'un ikinci kuşak torunu, Ford Motor'un Başkanı William Clay Ford, Koç Üniversitesi'nin mezuniyet törenine katılmak için Koç Ailesi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Üç günlük Türkiye ziyareti sırasında Koç ve Ford ortaklığı olan Kocaeli Ford Otosan fabrikasını da ziyaret eden torun Ford'la tesisleri ziyareti sırasında konuşma fırsatı yakaladık. Üçüncü kez Türkiye'ye gelen Ford, Türkiye ile ilişkilerin hiçbir zaman bu kadar iyi olmadığını söyledi. Rahmi Koç, oğulları Mustafa ve Ali ile çok iyi dost olduklarının altını çizen Ford, dostluğun iki grup arasındaki ilişkilerde fark yarattığını belirtti. Ford, Koç'la birlikte sadece Türkiye'de değil dünyada yeni yatırım fırsatlarını artıştırdıklarını da anlatarak, yeni işbirliklerinin sinyalini verdi.

KOCAELİ AVRUPA'NIN EN İYİSİ

* Türkiye'ye son gelişinizden bu yana neler değişmiş? Bir karşılaştırma yapabilir misiniz? Türkiye'ye üçüncü gelişim. 1997'de yaptığım ziyaretten bu yana en büyük değişiklik kuşkusuz Ford Otosan'ın yeni fabrikası. Kocaeli'deki fabrika gerçekten muhteşem. Zaten elde ettiği rekor büyümeler ve en önemlisi kalite seviyesi bunu açıkça ortaya koyuyor. Ford Otosan 2004'ten bu yana en iyi fabrika seçiliyor. Bana göre de kesinlikle bu fabrika Avrupa'nın en iyisi. Diğer taraftan geçmişle bugünü kıyaslarsak Türkiye bizim bugün en önemli operasyon merkezlerimizden biri haline geldi. Hem Avrupa hem de Asya'yı kapsayan önemli bir rol üstlendi.

* Türkiye, Ford'un en kârlı operasyonlarından biri. Bu başarıdan yola çıkarsak, önümüzdeki dönemde Koç ile birlikte farklı bölgelerde projeler planlıyor musunuz? Biz her zaman ortaklarımızla birlikte yeni fırsatlara bakıyoruz. Bugün hali hazırda Ford Otosan'la Asya'da işbirliğine başladık. Vietnam ve Avustralya'da Türkiye'den gelen parçalarla Transit üretiyoruz. Diğer taraftan Çin'deki operasyonlarımıza Ford Otosan teknik danışmanlık veriyor. Sonuçta biz Ford Otosan'la birlikte şimdiden Türkiye dışında işbirliğine başladık. Tabii ki diğer fırsatlara da bakıyoruz.

YENİ YATIRIMA 'HAYIR' DEMEYİZ

* Ford Otosan üretim, satış ve ihracatta kendini kanıtladı. Bu aşamada Türkiye'de başka bir ticari araç veya binek otomobil üretmeyi düşünüyor musunuz? Bugün Türkiye'de üretilen Transit Connect, binek araç, yani kişisel ihtiyaçlara yönelik de kullanılıyor. Türkiye'deki fabrikamızda insanların ihtiyaçları doğrultusunda farklı üretim yapılabiliyor. Sonuçta Ford Otosan, yönetim seviyesi ve ürettikleri araçların kalitesi ile Ford Motor Company için her türlü aracı üretebilir. Bu konuda hiçbir kuşkunuz olmasın.

* Peki, Türkiye'de yeni yatırım düşünüyor musunuz? Biz hiçbir zaman 'hayır' demeyiz. Kocaeli'deki fabrikayı çok büyüttük. Tarihi düşündüğüm zaman bunun yeniden olacağını biliyorum. Ortaklığı hızlı büyütüyoruz ve yeni yatırımların olmaması için hiçbir sebep yok.

FORD'UN ÖĞRETMENİ KOÇ'TA

* Koç Üniversitesi'ndeki mezuniyet töreni için Türkiye'ye geldiniz. Eğitime önem veren bir kişi olduğunuzu biliyoruz. Koç Üniversitesi ile olan ilişkinizi anlatır mısınız? Rahmi Koç bana üniversiteden bahsetti ve neler yaptıklarını anlattı. Bu üniversitenin ve eğitimin Rahmi Bey için çok önemli olduğunu biliyorum. Rahmi Bey için önemli olan benim için de önemlidir. Başka ilginç konu ise Koç Lisesi'nin yeni müdürünün benim çocuklarımın Amerika'daki öğretmeni olması.

Dalgalanma kısa sürer

* Son dönemdeki dal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde