'Kimse paniğe kapılmasın"

'Kimse paniğe kapılmasın"

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ÇİÇEK; TÜRKİYE, 3-4 SENE ÖNCESİ GİBİ DEĞİL. TELAŞA GEREK YOK.

'Kimse paniğe kapılmasın"
16px
24px
26.06.2006 18:34
ABONE OLgoogle

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, Kurul'da üç kanun değişikliğin ele alındığını belirterek, bunlardan birisinin Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'nda değişiklik öngören kanun tasarısı olduğunu söyledi. Türkiye'de suçun önlenmesinin önem taşıdığını, bunun için de yasanın güncel ihtiyaçlar açısından yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Çiçek, "Yasa ile bağlantılı Ceza Muhakemesi Yasası'nda önemli değişiklikler yapılmış, terör suçları açısından, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı ilgili komisyonda görüşülmüştür. Muhtemelen bu hafta içerisinde de TBMM'de görüşülecektir. Bunun bir ayağı da önleyici kolluk hizmetlerinin günün şartlarına uygun hale getirilmesidir. Polisin suçla mücadelede, suçun önlenmesi konusunda yetkilerinin Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Çünkü toplumu rahatsız eden en önemli olgu güvenilir ortamda yaşayamama olgusudur. Bu nedenle suçun önlenmesi suçun işlenmesinden sonraki süreçten daha önemlidir. Onun için bu tasarı bugün gözden geçirildi ve imzaya açılmış oldu" diye konuştu.

Çiçek kurulda ikinci olarak Tarımsal Kalkınma ve Destekleme Kurumu Kurulması ile ilgili yasa tasarının ele alındığını söyledi. AB bütçesinden 2007-2013 bütçesinde Türkiye'ye yaklaşık 1,5 milyar euro kırsal kalkınma desteğinin verileceğini belirten Çiçek, "Bu desteğin alınabilmesi için böyle bir kurumun kurulmasına zaruret vardır. Bu kurumun kurulması ile birlikte Kırsal Kalkınma Programı'nın uygulanmasını sağlamak, desteklenecek projelerinin maliyet alanlarını belirlemek, sağlanacak destekleri ülke genelinde kullanmak, proje başlığını almak ve uygulamaları kontrol etmek olacak. Kurumun kurulması için ilgili kanun Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı" diye konuştu.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda ele alınan üçüncü kanun tasarısının ise sendika yasasında değişiklik olduğunu belirtti. Çiçek, ele alınan değişiklikle işçi sendika ve konfederasyonlarında genel kurul dışındaki zorunlu organlarına seçilmesi için en az 10 yıl bir fiil işçi olarak çalışma şartının kaldırılacağını ifade etti.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda AK Parti kampı ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün İran ziyaretinin değerlendirildiğini söyledi. Bakan Gül'ün ziyareti ve bu ziyareti nedeniyle telefonla arayan ABD Dışişleri Bakanı ilgili yaptığı görüşme hakkında Kurul'a bilgi verdiğini, Kurul'un da bu konudaki görüşlerini dile getirdiğini ifade eden Çiçek, "Bilindiği gibi İran'ın nükleer faaliyetiyle ilgili olarak bir süreden beri dış kamuoyunda, Türkiye'yi de ilgilendiren önemli gelişmeler yaşanmakta. Ortada bir sorun var ve sorunun BM çatısı altında çözümü için çaba sarf edilmektedir. Bu sorunun barışçıl yollardan çözülebilmesi noktasında Türkiye önemli bir çaba göstermektedir. Çünkü taraflar arasında yeterli güvenin olmadığı gibi de bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bunun ortadan kaldırılması ve sorunun barışçıl yollardan çözülebilmesi açısından, bir komşu ülke olarak, İran ile ilişkileri en üst düzeyde sürdüren bir ülke olarak bu çabalara katkı sağlamak adına Türkiye önemli bir görev ifa etmektedir. Bu aynı

zamanda bir ölçüde bizden bir beklentidir... İnanıyorum ki bu sorun barışçıl yollardan çözülür. Türkiye bu noktada iyi niyetli çabalarını sürdürüyor, sürdürmeye devam edecektir. Ümit ederiz kısa sürede bir sonuca varma imkanı bulunur" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Çiçek, Merkez Bankası'nın müdahalesine rağmen dövizdeki artışın sürdüğünün hatırlatılması üzerine, bugün müdahalelerden sonra belli bir ölçüde düşüş olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Aslında bu dış kaynaklı ama bir yönüyle de psikolojik bir durum. İnsanlar yersiz bir şekilde kendilerini panik havasına kaptırıyorlar. Türkiye'de son 3-4 yıldır yapısal ve kurumsal olarak birçok te

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde