Kadınla erkeğin 'anlayış' farkı

Kadınla erkeğin 'anlayış' farkı

Kalabalık bir toplulukta erkeklerin öfkeli, kadınlarınsa tehdit içermeyen yüz ifadelerini çok daha çabuk fark ettiği ortaya çıktı. Uzmanlara göre bu yetenekler insana, evrim sürecinden miras.

Kadınla erkeğin 'anlayış' farkı
16px
24px
10.06.2006 11:26
ABONE OLgoogle

Araştırmacılar, evrim sürecinden insanlara kalan yeteneklerden birinin kalabalık bir toplulukta öfkeli yüzleri ayırt etme özelliği olduğunu söylüyor.

Bütün insanlar, öfkeli yüzleri diğer yüz ifadelerinden daha çabuk fark ediyor ancak, araştırmalara göre erkekler bu konuda kadınlara oranla daha yetenekli.

Rekabet sonucu oluşmuş
Bilim adamları bunun nedeninin, evrim süreci boyunca erkeklerin, kadınlar ve av için birbirleriyle rekabet etmeleri sonucu kazanılan bir yetenek olduğuna inanıyor. Aynı çalışma, kadınlarınsa tehdit içermeyen yüz ifadelerini erkeklere oranla çok daha çabuk fark ettiğini gösteriyor. Araştırmacılara göre bu da başka bir evrimsel baskının, 'topluluk içinde işbirliği içinde çalışma zorunluluğu'nun bir sonucu.
Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Melbourne Üniversitesi'nden bilim adamlarının ortak çalışmasında, önce altı erkek ve altı kadına ait ifadeler bir ekrana yansıtıldı. Deneye katılan 78 erkek ve 78 kadının her seferinde, bu yüzlerden öfkeli olanını ne kadar zamanda fark ettikleri ölçüldü. Erkeklerin gösterilen yüzler arasından kızgın olanını daima kadınlardan daha çabuk fark ettiği görüldü.
Deneyin devamında ise bu kez değişik ifadelere sahip sekiz yüz ekrana verildi. Bunlar arasından öfkeli olanını fark etmek erkeklerin ortalama 950 milisaniyesini alırken, kadınlarda bu süre 1200 milisaniye oldu. Korku, mutluluk gibi diğer ifadelerin belirlenmesi ise kadınlarda ortalama 1400, erkeklerde ortalama 1500 milisaniye sonra gerçekleşiyor.

Tanımlama sistemleri ayrı
Araştırmayı yöneten MIT'den Dr. Mark Williams, "Evrim perspektifinden baktığımızda, insan evriminin ilk aşamalarında erkeklere yönelik fiziksel tehdit, kadınlara yönelik tehditten çok daha fazlaydı. Bu yüzden, bu yetenek yıllar içinde erkeklerde daha fazla gelişmiş olabilir" diyor.
Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmada uzmanlar, "Sonuçlar evrim sürecinin erkek ve kadında ayrı ayrı tehdit tanımlama sistemleri geliştirdiği düşüncesini destekliyor" diyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde