İzmir'in yükselen kira fiyatları durdurulamıyor

İzmir'in yükselen kira fiyatları durdurulamıyor

İzmir'de kira fiyatları yükselişe geçerken; evin konumu, metroya yakın olması, deniz görmesi gibi bazı avantajlar kiraları katlıyor. Emlakçılar, eski evlerin ağırlıkta olduğu kentte konutların tadilat yapılıp yeni bina ayarında kiraya verildiğini belirtti.

İzmir'in yükselen kira fiyatları durdurulamıyor
16px
24px
06.06.2024 08:53Güncelleme: 06.06.2024 08:55
ABONE OLgoogle

Son yıllarda artış gösteren kiralar, vatandaşları zorlamaya başladı. Birkaç yıl içerisinde kira fiyatları en çok artan illerin başında ise İzmir geliyor. Ege'nin incisi İzmir'de kiralar bölgelere göre değişiklik gösterirken, kentte oturulabilir derecede fiyatı 18-20 bin TL'nin altında ev kalmadı. Bu rakamlar yine 1+1, 2+1, 3+1 dairelere göre farklılık gösterirken; evin konumu, metro, İzmir Banliyö Sitemleri (İZBAN) ve denize yakın olması gibi avantajlar da fiyatları etkiliyor. Kentte kentsel dönüşüme girmek üzere olan, yaşı 35'i geçmiş eski binalar bile artık cep yakar hale geldi.

Konak'da emlakçılık yapan Rasim Güner (46), bu bölgede ara sokaklarda bile daire fiyatlarının 20 bin TL'den başladığını söyledi. Güner, "25 yıllık daireler, biraz daha genç binalar 30-35-40 bin TL şeklinde gidiyor. 45 yıllık var şu an, 20 bin lira. Üç oda bir salon, doğal gazı var, birinci kat ve asansör yok. Zaten cadde arkalarında yaşlı binalarda asansör bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Bazı eski evlere tadilatlar yapıldığını, tekrar yeni binanın fiyatından kiraya verildiğini anlatan Rasim Güner, şöyle devam etti:

"Eski evler tadilat yapılıyor. Yenilenmiş olarak piyasaya yüksek fiyatlarla çıkıyor. Vatandaş, 20 bin liralık bir daire tutsa, en fazla doğal gaz olur."

Öte yandan 8 yıldır kirada oturduğunu ve kirasının 15 bin TL olduğunu ifade eden İbrahim Geyik de (57), "7 bin TL'ye otururken evimin kirası bir anda 15 bin TL'ye çıktı. Ev sahibi, 'ya evi boşalt yada kirayı bu şekilde artır' diyor" ifadelerini kullandı.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde